1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

artefakty z ubiegłej dekady

Temat na forum 'Renowacja' rozpoczęty przez antykwariusz, Marzec 5, 2020.

1. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Pod koniec dekady udało się jeszcze kupić trochę zabytkowych części za rozsądne kwoty.
    Mimo braku chęci z powodu zimy udało mi się zrobić rączkę z mahoniu do nożyka który był pozostałością po kupionych do handlu różnych szpikulcach .
    Wcześniej na klej distal wkleiłem do wnętrza drewna to co zostało z nożyka i wczoraj obrobiłem oraz wypoliturowałem ciekawym patentem . Mieszanina politury z olejem .
    Wystarczy dosłownie przetrzeć kilka warstw tamponem i efekt jest w postaci przyjemnej gładkiej i świecącej powierzchni .
    Zmagam się też powoli z renowacją podróżnego Belgijskiego kompletnego kapiszonowca .
    Rączka była bardzo zniszczona ale postanowiłem uratować.
    W miejscach wielkich zniszczeń i próchnicy , wkleiłem kawałki starego orzecha , reszta szpachla mieszanina wypadkowa różnych kolorów . Dąb ciemny , orzech , mahoń . Miałem nadzieję że powstaną jak w naturalnym różne odcienie kolorów słoi . Ale źle to wyglądało ze względu na nietypowy przebieg dziur po kornikach.
    Zabarwiłem na bardzo ciemny orzech i w tym przypadku poprawiło to wygląd znacząco . Przebijają miejscami inne odcienie dyskretnie i dzięki temu nie wygląda to jak martwy plastyk .
    Następnie powierzchnia została wykończona olejem gun stock oil oraz zatarta pumeksem około 10 warstw w odstępie 24 h . Po całkowitym wyschnięciu delikatnie zmatowana wełna stalowa 4 zera
    Celowo na powierzchni stalowej zostawiłem punktowe ślady odbarwień i pozostałości po korozji . P3050098.JPG P3050099.JPG P3050100.JPG P3050101.JPG P3050102.JPG P3050103.JPG P3050104.JPG P3050105.JPG P3050106.JPG P3050107.JPG P3050108.JPG P3050109.JPG P3050110.JPG

2. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Nożyk wraz z pobratymcami wylądował gdzie jego miejsce ..
    Nie wiadomo czy zostanie zaakceptowany , zarządza nowa miotła , chyba Jeff popadł w leki przed wirusem P3040073.JPG

3. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    .. wiem że nie ciesze się sympatią ...
    Ale zmagam się z problemem i poszukuje porady doświadczonego mechanika .
    Zmagam się z odkręceniem 2 grawerowanych śrubek bez zniszczenia ich .
    Onegdaj kupiłem dwa te podróżne czarnoprochowce kieszonkowe . Ten przedstawiony powyżej który z wolna dobiega konca renowacji i skałkowy bez rączki pochodzący Francja - Anglia ok 1780 rok . Prawdopodobnie Francja ale bardzo podobne robili Anglicy
    Szkopuł polega na tym żeby dorobic rączkę i ewentualnie pomyśleć w przyszłości o rekonstrukcji kurka trzeba rozebrać górna klapkę która przykręcona jest 2 śrubkami .
    O jakiś ultradźwiękach czy elektrolizie nie ma mowy bo gdzie i jak , nie mam gdzie poczernić na gorąco wiatrówki a gdzie reszta .
    Mój pomysł był taki że na 4 ręce , wkręcić to w imadło jeden podgrzewa palnikiem ściankę boczna drugi próbuje odkręcić ?
    Zaznaczam że łeb śrubki ma piękną grawerkę którą szkoda zniszczyć.
    Ale chętnie posłucham jaki ktoś inny ma pomysł ? P2040719.JPG P2040724.JPG

4. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Gra warta świeczki bo z rączką bym sobie poradził - mam kawałek starego mahoniu i mógłby powstać taki oto przykład dawnej broni images (1).jpg images (4).jpg images (2).jpg

5. herflik-00

herflik-00 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Dzierżoniów
    Cześć,
    Według mnie tylko palnik i grzać korpus, a chłodzić łeb śrubki. Fizyka powinna poluzować połączenie.
    Niedogodność jest taka że trzeba 4 ręce, no i czasami powtórzyć proces 2-3 razy.

pozdrawiam

6. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Bardzo dziękuję za odpowiedź .
    Ważny tez śrubokręt. Musi siedzieć pasaownie aby nie kaleczyl łba. .
    Chciałbym uratować ten artefakt .
    Ładna rączkę bez rzeźbienia jestem w stanie zrobić samemu . Jestem w tym dość wprawny .
    W Kamiennej Górze mieszka taki Pan Marek . Jego tato był zegarmistrzem a on technikiem budowlanym . Przekwalifikowal się na stolarza artystę.
    Robi części do mebli tzw. Górki korony i calą paletę detali . Można go spotkać na giełdach Wrocław Świdnica Bytom . To ostatni ''dinozaur '' który potrafi coś wyrzeźbić . Przy tym człowiek uczciwy na 100 procent wiec masz gwarancję że wróci rzecz .
    Jest już też zmęczony i zniechęceny do tych robót ale by zrobił jakiś smaczny dekorek.
    Zapłaciłem za ten artefakt 200 zł wydawało mi się ze warto . Co prawda końcówka kurka odlamana ale do zrobienia to jest . Kluczowe jest sprężyna silna i sprawna .
    Poproszę kolegę o pomoc imadlo maszynowe mam palniki i butle tez . Jak się uda wrócę do tematu ze zdjęciami.
    Dziękuję i miłego weekendu

7. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Wymaga dorobienia śrubek , mam nadzieję że znajomy tokarz mi to wykona na dniach , stare nie trzymają potrzeba w sumie 4 śrubki 1 do kurka 2 do spustu 3 do sprężyny w tym modelu sprężyna jest od spodu przykręcana 4 do kabłąka kominek gwint pasuje od współczesnych minimalnie trzeba skrócić .

Drugi bez kurka i spustu , dorobiłem uszkodzone elementy i niech leży , może kiedyś poszukam grawera albo sam spróbuję , kupiłem kiedyś kilka rylców starych .
    Gdyby ktoś miał przypadkiem jakiś taki spust czy kurek to proszę o kontakt jeś 2a33af56422d8f5bdd1d2f0d6e7e.jpg 5e6663ca4050a24a3f7dd2084b17.jpg 3ba68a0b4a39abe251d605fc4275.jpg P2040714.JPG P3060112.JPG P3060114.JPG P3060115.JPG li jest na zbyciu oczywiście