1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

bugelspanner 5,5 mm NN

Temat na forum 'Identyfikacja wiatrówek' rozpoczęty przez veco, Styczeń 11, 2020.

1. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    W grudniu 26 2019 r kupiłem tanio za 500 zł Bugelspannera w ładnym stanie. Dostałem go niedawno 8 01 2020 r i rzeczywiscie co do stanu wizualnego nie mam zastrzezen jedynie na kolbie jest duzo otworków po kornikach ale to drobnostka . Wiatrówka ma kaliber 5,5 a wiec jest do niej srut. tyle ze postrzelac sie na razie nie da. Nie naciąga sie - ale chce i to tez nie problem - wystarczy podregulowac- ale nie ma mocy . Rozebrałem żadnych oznaczen ani numeracji poza mr 2 na lufie z boku . Lufa okrągła tylko w osadze lekko splanowana na szesciokąt.- a wiec nie jest to wiatrówka z okresu miedzywojennego lecz powojenna replika. Dobrałem sie do tłoka i sprezyn tazmowych i okazało sie ze jedna z nich jest peknięta- miałem w zapasie inną więc wymienie - w innym wypadku musiałbym załozyc spręzyne spiralna . - w srodku tubusa jest stary olej maszynowy - Mam nadzieje ze po remoncie wiatrówka odzyska dawna swietnosc i będzie mozna z niej postrzelac

Załączone pliki:

• 001.JPG
      001.JPG
      File size:
      1,2 MB
      Wyświetleń:
      4
    • 002.JPG
      002.JPG
      File size:
      1,2 MB
      Wyświetleń:
      5
    • 003.JPG
      003.JPG
      File size:
      1,1 MB
      Wyświetleń:
      4
    • 004.JPG
      004.JPG
      File size:
      1,1 MB
      Wyświetleń:
      4
  2. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Pamiętasz korespondencje?
    Tak podejrzewałem na podstawie użytego drewna na kolbę - kształt baki policzkowej/ciut na odpiernicz/- stopki .
    co prawda stopki nie pokazałeś ale wygladaa naa płaskownik niczym z powojennej VZ 47
    Zauważ że te przedwojenne były wypukłe przyjazne do ramienia z ''języczkiem'' u góry który utrudniał mocowaanie ale może wzmacniał od góry drewno a bez wątpienia zdobił
    Ale ja osobiście sadze że sprężyny są stare- może były jakieś jej zapasy a może powojenny posiadaacz wymienił ?
    Jeszcze kilka lat wstecz , można było regularnie jakieś '' bebechy'' do tych wiarówek na allegro czy OLX trafić.
    Idąc tym tropem w niemczech w latach 70 tych czy 80 tych chyba nie było z tym problemu . Wcześniej w czasie ,stosownie łatwiej.
    Zwinięcie takowej sprężyny nie bylo łatwe technologicznie . Płaskownik- pasek blachy musiał byc ww kształcie wąskiego długiego trójkąta . Zwinięcie już gotowej sprężyny też musiało byc po stożku po to by przy napinaniu wchodziły swobodnie w siebie . Trzeba było to dokłaadnie wyliczyć i wykonać w przeciwnym razie blachy by się o siebie ocierały - tarły lub wręcz nie pozwoliły wejść w siebie doprowadzając do uszkodzenia , pęknięcia.
    Powojenne kalkulacje oparte były na rentowności produkcji . Wszak to tylko wiatrówka , jej cena nie mogła równać się broni myśliwskiej czy do obrony osobistej.
    Co do kalibrów , te przedwojenne były w kalibrach , 6,35-5- 4,5 mm o innych nie słyszałem co nie znaczy że ich nie było?

3. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    stopka tak jak opisałes - to płaskownik - ale nie będe zmienial - bo po co- to powojenna kopia i juz po wymianie sprezyny i nasmarowaniu ma moc - To ma byc wiatrówka uzytkowa kal 5,5 . jeszcze musze wymienic uszczelke w lufie - i zobaczymy co potrafi

Załączone pliki:

• 002.JPG
      002.JPG
      File size:
      1,2 MB
      Wyświetleń:
      3
    • 003.JPG
      003.JPG
      File size:
      1,1 MB
      Wyświetleń: