1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

Diana RWS 52

Temat na forum 'Karabiny' rozpoczęty przez Marek, Lipiec 2, 2019.

1. Marek

Marek Moderator Członek Załogi

Miasto:
    Psary
    Od wczoraj jestem posiadaczem tego ciężkiego działa.
    Nie wiem ile ma lat, jestem podobno 3 właścicielem, a więc kilka latek ta broń ma, produkcja podobno zaczęła się w latach 80 tych.
    Zrobiłem test prędkości i wyszło jak niżej:
    DSC07932.JPG DSC07933.JPG DSC07934.JPG DSC07935.JPG czyli mniej więcej 18 J.
    Wstawiłem lunetę i dzisiaj odbyło się pierwsze strzelanie, tarcze poniżej:
    DSC07942.JPG
    Zacząłem od 50 metrów, trafienia oznaczone "1", pokręcenie pokrętłami i wyniki "2".
    Normalne strzelanie oznaczone jako "3".
    Potem 25 metrów, tarcza po prawej,
    i 10 metrów, tarcza po lewej.
    Te same nastawy celownika.
    Trzeba się z nią oswoić, odrzut ma dość duży.
    A jak wygląda:
    DSC07943.JPG
    Poprzednicy trochę przy niej popracowali, zrobili na swój gust. Lufa w dodatkowej chromowanej osłonie, dźwignia naciągu też chromowana. Oryginalne muszka i szczerbinka - zaginęły. Ale za to cena była odpowiednia.
    Patrząc w dane katalogowe trochę jej brakuje (katalog 335 m/sek), ale to chyba przesada producenta.
    Jak rozbiorę, to się może trochę więcej o niej dowiem,
    na razie muszę się oswoić z lunetą, kręceniem pokrętłami.

2. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Gratuluje nowego nabytku. Diana 52 jest z bocznym naciągiem zrobiona na bazie Diany 48. Jest na czołowych listach wiatrówek do polowania na małą i średnią zwierzynę. Podoba mi się jej sztucerowa linia.

Trochę danych :
    Produkowana w dwóch kalibrach
    - kaliber 4,5 lub 5,5 mm,
    - długość : 1100 mm,
    - długość lufy : 440 mm,
    - waga : 4,0 kg,
    - prędkość wylotowa śrutu (dane producenta)
    - w wersji 4,5 mm : 175m/s (ze sprężyną eksportową do 320 m/s)
    - w wersji 5,5 mm : 160 m/s (ze sprężyną eksportową do 230 m/s)
    Osada, buk barwiony na orzech.
    Wymaga zdecydowanej ręki, jak to Diana. Widać, ze takową nasz to i będziesz pewnie z niej bardzo zadowolony.

PSX_20190703_061635.jpg

3. Marek

Miasto:
    Psary
    A to dla uzupełnienia wiedzy:
    52 Diana/Original - Airgun spares

4. Marek

Miasto:
    Psary
    Dzisiaj eksperymentalnie wprowadziłem do kolby rtęciowy tłumik odrzutu,
    rurka fi 22 do połowy napełniona rtęcią (150 gram). Wywiercony otwór z tyłu kolby,
    rurka wsunięta ciasno, trzymana przez stopkę. Zobaczymy po wynikach, bo chyba odrzut jest mniejszy, ale to może być sugestia.

5. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Witam! Marku masz bardzo dobrą wiatrówkę-z tych nie do zdarcia. Najlepsze i pewne zabezpieczenie dla palców przy tego typu ładowaniu. Moc około limitu (17J)-powyżej musiałbyś rejestrować. Widzę że podobnie jak ja lubisz strzelać z otwartych (muszka-szczerbinka)-strzelanie i celowanie trudniejsze ale frajda większa. Teraz kiedy prawie wszyscy wiatrówkowicze montują lunety na byle jakich nawet wiatrówko podobnych wytworach ja strzelam jak dawniej w Łuczniku z otwartych. Proponuję abyś zdjął z niej lunetę -kupił w sklepie na A szczerbinę do niej + dopasował jakąś muszkę i strzelał jak robisz to z czarno prochowej z wolnej ręki na 50 m do tej samej tarczy jak z CP-zmieścisz się też w czarnym (20 cm). Ja mam TX-a mk3 z otwartymi (szczerbina z HW 77) i strzelałem z 50 m z wolnej do tarczy mniejszej -"kbks-owej" i jak miałem formę to też w czarnym się mieściłem ( ok 11 cm śr -to cel do jakiego musi trafić biathlonista z pozycji stojącej bo z leżącej cel jest już średnicy ósemki ). Teraz już ręka nie ta i częściej strzelam ten dystans z siedzącej przy stoliku też z otwartych. Pozdrawiam

Ostatnia edycja: Lipiec 4, 2019
  6. Horyzont13

Horyzont13 Użytkownik

Miasto:
    Leszno
    Myślę, że warto w każdym przypadku mieć karabinek komplety. Otwarte można zdjąć, zamontować lunetę i na odwrót.
    Ale zawsze mamy komplet...

7. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Powiedzmy sobie szczerze, do strzelania na 30 czy 50 m to z otwartych kiedyś tak, dzisiaj ze względu na wzrok absolutnie nie. Niestety :-(

8. Marek

Miasto:
    Psary
    No cóż, wiek czasami doskwiera, ale trzeba się starać i nie dać mu szans na dyskwalifikację,
    wiadomo jak to z oczami po 70-ce, trochę zaćmy, trochę jaskry, czas akomodacji też nie najkrótszy...
    Przy strzelaniu z broni czarno prochowej, gdy tylko regulamin pozwala, obowiązkowy przeziernik,
    jedynie dla karabinu wojskowego (Lamarmora) stosuję przezierni przyklejany (na przyssawkę) do okularów.
    Tu tarcze z wiatrówki:
    DSC07944.JPG DSC07945.JPG DSC07946.JPG
    z lunetą, gołym okiem i z przeziernikiem (tym przyklejanym), jak widać na 10 metrów nie ma specjalnej różnicy.
    Przy okazji sprawdzę dla większych odległości.

Załączone pliki:

9. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Marek, dalej bez lunety to już raczej nie próbuj :)

10. Marek

Miasto:
    Psary
    Tu się mylisz, ja tak łatwo nie rezygnuję.
    Muszę zmienić muszkę na inną, a w szczerbince dać większa szczelinę, no i wtedy zobaczymy.
    Tylko trochę czasu na to trzeba.

11. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    No to gratuluje wzroku, inaczej zrozumiałem Twój poprzedni post. Ja powyżej 10 m z otwartymi to już wymiękam. Z diopterem to jeszcze 20m, dalej to już tylko luneta.

12. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Witam! Dziś przy niedzieli strzeliłem 4 serie po 10 strz. z 50m z siedzącej przy stoliku z otwartych z TX-a (aktualnie 14 J) do tarczy do jakiej strzela się z kbks-u . Lekki wiaterek, Wyniki w kolejności serii : 82 pkt, 70, 69, 79. Kto ma możliwość niech spróbuje. Kolega też strzelający z otwartych wyśrubował wynik na 89 pkt- strzelał z pozycji leżącej podpartej z Slawii 640. Uważam że wyniki powyżej 75 pkt są już dobre. Możecie spróbować i nawet z 7,5 J wyczynówek. Ja na początku lat 90 -tych miałem krótko na Hanelce 312 lunetę- zapraszałem czasami kolegów i strzelaliśmy z tej mojej Hanelki z 50m na rozrzut (było to miarodajne bo każdy ma inny wzrok i inaczej celuje a na rozrzut szanse są równe). Mój rekord "rozrzutowy" z tejże Hanelki to 20 mm. Nie może być wiatru bo przy niskich energiach sporo wtedy znosi ale bez wiatru można spokojnie. Pozdrawiam

13. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    No, dobry jesteś ale strzlanie z Hanki.na 50 metrów to już mieści się w ramach loterii. Na takiej odległości przy 7 J lekki poduszek gdzieś na trasie zrobi swoje. Ta wiatrówka jak i inne match owe konstruowania jest na maks 10m. Podobnie jak śrut H&N Finale Match. Chcąc uzyskać bardzo dobry wynik wszystkie te relacje muszą być spełnione. Chyba ze mówimy o rekreacji. No ale do tego to szkoda dobrego śrutu. Zresztą tak jak wcześniej pisałem, wzrok juz mi narzuca pewne limity. A co do skupienia na otwartych przy 50m to mogę się pochwalić wynikiem 15mm ale z KBKAK. To były czasy :)

14. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    A teraz coś z dzisiejszego dnia. Dostałem nowy śrut H&N Match Kugeln 4.5mm/0.52g i przetestowałem go na FWB 65. To chyba mój najlepszy wynik a tak się już uczepiłem QYS.

2019-07-08 19.43.43.png

Załączone pliki:

15. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    A jednak ciut jeszcze poprawiłem przy trzeciej 10tce na 99-5x. Dobry jest ten śrut a FWB 65 genialny.
    2019-07-08 20.20.49.png

16. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Witam! Twoje wyniki obecne na krótkie dystanse są rewelacyjne jak dla mnie oczywiście dawniej też byłeś snajperem. Śrut ważny ale wśród dobrych i wyczynowych różnice chyba nie są duże. Podam dla przykładu mój przykład - najwięcej strzelam z 16m oczywiście z wolnej i otwartych do tarczy do 12-tki (marboc wie do jakiej) i dłudo strzelałem z b tanich płaskich śrutów KTK i tymi śrutami na tą odległość mam dalej aktualny rekord serii 116 pkt na 120 możl. Te śruty dobrze latały choć miały różną średnicę bo jedne wchodziły do lufy ciasno i b ciasno a jedne b luźno i prawie przelatywały -te wystrzeliwałem w niebo lub w ziemię ,tak było do czasu aż jeden śrut utkwił w tłumiku który musiałem rozbierać i przerzuciłem się na lepsze i droższe śruty tarczowe H&N sport ale rekordu sprzed 3 lat nie mogę wyrównać. Co do tego że wiatrówki 7,5 J max do 10m -one zaprojektowane do tego dystansu ale ci co strzelają w terenie i przewracają figurki mają tylko inną klasę i tak samo strzelają cele do 41 m jak ich mocniejsze kuzynki. Apropo 20 mm z Hani 312 - ten wynik śrutem barakuda a teraz 50m strzelam exactem 4,52 Pozdrawiam

17. Marek

Miasto:
    Psary
    Witam wyśmienitych strzelców.
    Ja trochę popracowałem nad swoimi przyrządami w Dianie 52.
    Za muszkę wkręciłem śrubkę m3 z zaostrzonym wierzchołkiem, szczerbinka zdjęta z wiatrówki, decydował rozstaw mocujących wkrętów.
    Daleko od ideału, ale z 10 m gołym okiem, mam to co na tarczy. Szkoda, że już zmierzch,
    jutro wprowadzę korektę i zobaczymy.
    DSC07953.JPG DSC07954.JPG
    Wasze wyniki mieszczą się w 20 mmm, moje w polu 29x47,
    ale i tak mam poprawę w porównaniu do poprzednich tarcz.
    Popróbuję w dzień i spróbuję się zbliżyć do młodszych.
    Na razie strzelałem z takiej amunicji DSC07955.JPG
    Pozdrawiam wszystkich strzelców.

18. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Marek, dobry jesteś, cel uświęca środki, muszka budżetowa ale jest. Jeszce tylko ją wyzeruj :)
    Śrut dość dobry, tojest H&N robiony dla Decatlonu. Kiedyś z niego strzelałem

19. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    KTK kiedyś był lepszy tez go używałem. A to jego wynik w Haenel 393-8 Super, do puszek się nadaje. Twoja wiatrówka pewnie je lubi ta natomiast nie lubi :) ja go teraz uzywam do rizgrzania lufy na spinerach, pozniej zmieniam śrut i walcze z pkt

Screenshot_20190709-182835.jpg

A to z tej samej wiatrówki z tymi samymi ustawieniami dioptera bo zależało mi na skupieniu żeby znaleźć najlepszy dla niej śrut. Różnica mówi sama za siebie. Przestałem już go sprawdzac na chrono bo wynik z reguły był podobny. Cenowo tez jyz nue jest rewelacja bo przy 12zł za niego wolę dołożyć 4zł i strzelać HN Sport

Screenshot_20190709-153604.jpg

Ostatnia edycja: Lipiec 9, 2019
  20. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Witam ! Marku odnośnie Twoich aktualnych przyrządów celowniczych w Dianie 52 . Jak kupiłem TX-a przed ośmiu laty też dosyć długo nie miałem na nim otwartych jak teraz tylko improwizowane jak Ty - muszkę miałem z wygiętej blaszki przymocowaną taśmą przylepną "skot" do tłumika podobnie większa blaszka z wypiłowaną szczeliną robiła za szczerbinę ,też była tak mocowana. Wysokość szczerbiny można było regulować przyginając ją i wiesz że za pomocą takich prymitywnych celowników strzelałem wtedy celniej niż teraz. Pozdrawiam