1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

GEM Diana

Temat na forum 'Karabiny' rozpoczęty przez Marek, Sierpień 29, 2019.

1. Marek

Marek Użytkownik

Miasto:
    Psary
    Leży przede mną nowy/stary GEM do zrobienia.
    Sprężyna pęknięta, wszystkie ośki z gwoździ, jedyne co jest bez zarzutu to piękna kolba, no może poza jedną dziurką do zawieszania na ścianie. Taki był właściciel.
    W całości DSC08179.JPG i w dwóch kawałkach DSC08176.JPG
    Zwróćcie uwagę na sposób mocowania kolby / gwint w drzewie/
    DSC08177.JPG
    no a na lufie jedyne oznaczenie
    DSC08180.JPG
    Czeka moc pracy, ale dla Diany warto ją poświęcić, tym bardziej, że będzie miała miejsce obok francuskiego GEMa, opisanego już na forum

2. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    W dwóch GEM-ach jakie udało mi się kupić była śruba z końcówka wkręcana w tubus i w to wchodziła kolba docisnieta nakrętka na precie który przechodził przez kolbe do stopki .. w tych co posiadam nie ma w tłoczku ani skóry ani pierścienia jak w vz 5. W sumie masywny tubus był szlifowany w środku i tłok tez . Oba egzemplarze mają ponad 6 mm kaliber . Pewnie strzałkami strzelano

3. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Widać wyraźnie taką wkręcaną mufę potem jest fi przejściowe i pręt o gwincie ok M10 , nie pamiętam czy był tam gwint Wirtfortha czy metryczny
    Obie były w złym stanie - zardzewiałe i to dość mocno , w jednej ocalał szczątkowo napis producenta i logo 2 skrzyżowane wiatrówki .
    W drugiej dotaczana była mufa do kolby i zrobiłem kolbę z Brzozy płomienistej oraz zrobiłem model z drewna stopki i odlali mi to w Krakowie za złotych 100 .Model wysyłałem w liście , po zrobieniu za pobraniem odesłali.
    Popełniłem błąd bo zrobiłem to wg rozmiaru już wykonanej kolby , po wycezelowaniu kolba jest ciut grubsza od stopki .
    Może kiedyś zmyje to i poprawie albo poczekam aż skurczy się drewno ... ale mogę nie dożyc tego procesu
    Mam tylko 2 gemy , pomyliłem się również z opisem kalibru , jeden jest ponad 6 mm drugi 4,5 oba gładkie aczkolwiek wnetrze było skorodowane.
    W tej całekj czarnej złamany był ą w połowie , wkręciłem i dospawałem kawał buca stalowego potem znajomy lekko mi to potraktował na frezarce , a potem już pilniki papier ścierny i polerka..
    Ten w kal. 4,5 z błyszczącym tubusem ma lufę mocowana na stożkowy kołek , ze starości jest to powyrabiane i lufa drastycznie lata po bokach . Nie znalazłem metody na naprawę tego.
    Korpus jak wcześniej wspomniałem jest dolany ze staliwa a następnie wewnątrz szlifowany . Gdyby chciał te uszy z otworem na kołek ścisnąć w imadle , zachodzi obawa prawie na 100 % że pękną uszy lub ucho .
    obie wiatrówki strzelają , w tej z błyszczącym tubusem jest za słaba sprężyna by wypchnąć śrut z niezbyt gładkiej lufy , ale da się naciągnąć i strzeli . Druga nawet dmucha ale nie mam strzałek w tym rozmiarze by sprawdzić celność i sprawność P8303981.JPG P8303984.JPG P8303987.JPG P8303990.JPG P8303993.JPG P8303996.JPG P8303999.JPG P8304002.JPG P8303981.JPG P8303984.JPG P8303987.JPG P8303990.JPG P8303993.JPG P8303996.JPG P8303999.JPG P8304002.JPG

4. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Diana w okresie przedwojennym produkowała 3 Gemy- mod 3 mod 4 i mod 6. Ta pieknie odrestaurowana kolegi antykwariusza to mod 4- nie sposób ja pomylic bo miała czesc kolby osmiokątnej. Gem mod 3 był krótki i miał zawsze lufę osmiokatną -i był produkowany w latach 1910-20 i tez w conajmniej dwoch wersjach- ktore rozniły sie własnie mocowaniem kolby/ Ten Marka moim zdaniem jest to Gem mod 6 pierwsza wersja bo znam 3- w załączeniu katalog Diany z 1913

Załączone pliki:

5. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Gem -Marka to Diana mod 6 tyle ze kolba i całe mocowanie jest nieoryginalne - i wymaga wymiany. Prawdopodobnie to tak wygladało- jak na ponizszym zdjeciu - ale mozna - ja troche odmłodnic i zrobic mocowanie jak w innych typowych gemach- tak jak opisał to Antykwariusz

Załączone pliki:

6. Marek

Marek Użytkownik

Miasto:
    Psary
    Jesteś super, dzięki za info o moim drugim GEMie.

7. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Mechanizm spustowy był bardzo prosty składał się z sprężyny , zapadki właściwej która zaczepiała za napięty tłok i spustu .
    Tak roboczo wyglądała ta mufa trzeba zrobić większe fi kołnierza który ma w oryginale ok 4,6 mm żeby wystarczyło materiału do zakrycia tego przewężenia w którym chodzi naciąg i zamocowany jest spust. potem pręt z gwintem i musi być przegięty zgodnie z biegiem kolby .
    I jeszcze jedna uwaga. Od strony gwintu wkręcanego w wiatrówkę - tubus był otworek na śrubkę do drzewa pod katem że śrubka się chowała i nie przeszkadzała w odkręceniu kolby . Po odkręceniu tej śrubeczki w tubusie przy kolbie , kolbe swobodnie i bez problemu z tą mufą się odkręca do rozebrania wiatrówki . P8304005.JPG

8. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    wysyłam zdjęcia mojej Diany Gem 6- ta ma okrągła lufę ale z przwęzeniem -i kolba zamocowana na sposób jak przedstawił antykwariusz i stopkę ozdobną- która dodatkowo dociąza tył . Ta twoja wersja jest najstarsza - i pewnie lepiej było by zostawic kolbę wciskana w lufę - a nie wkręcaną. jak u mnie.

Załączone pliki:

• 009.JPG
      009.JPG
      File size:
      2,8 MB
      Wyświetleń:
      2
    • 010.JPG
      010.JPG
      File size:
      2,8 MB
      Wyświetleń:
      1
    • 008.JPG
      008.JPG
      File size:
      2,8 MB
      Wyświetleń:
      1
  9. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Odkręciłem stopkę od swojej Diany- zawiozłem do odlewni- i akurat koledzy zaczynają odlewac zeliwo- wiec zamówiłem kilka sztuk w tym dla ciebie Marku- obiecali ze za kilka dni będą gotowe

Załączone pliki:

10. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Tego typu wiatrówki były też z ozdobnymi stopkami . Skoro Pan Veco odlewa te stopki warto może pomyśleć ... gem-selection.jpg