1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

Haenel 311 test

Temat na forum 'Baza wiedzy' rozpoczęty przez marboc, Sierpień 2, 2019.

1. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Tym razem przetestuję wiatrówkę Haenel 311 będącą własnością kolegi 71Arus i jeszcze raz dziękuję za możliwość obcowania z nią.
    Wiatrówka jak na stan poklubowy wygląda dobrze. Tak wygląda a jak pracuje to się okaże już jutro. Poniżej kilka zdjęć a pizostaĺe w pierwszej kolejności będą sukcesywnie umieszczane wraz z opisem na mojej stronie, zapraszam do oglądania.

https://wiatrowkizbieracza.home.blog/haenel-311/

PSX_20190803_073749.jpg

Ostatnia edycja: Sierpień 4, 2019
  2. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    POTOP a swoje mozesz?

3. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Wczoraj jeszcze sprawdziłem jego energię, na Oztäy 4.5mm/0.51g szpic moletowany miał 5,7 J.
    Czyli na innych bedzie miał nawet do 1 J mniej, trochę mało ale na 10m da radę. Wiem już dlaczego dotychczas unikałem tego typu naciągu. Trzeba dużej siły żeby to naciągnąć za to ładowanie śrutu jest super. Dźwignia naciągu sprężyny trochę biega i nie ma sprężyny w ruchu powrotnym przez co jest całkiem luźna. Usunięcie śrutu z tak zbudowanym portem ładowania to pewnie też niezła zabawa

PSX_20190803_073907.jpg

PSX_20190803_074128.jpg

Cdn

4. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Miałem okazję z niej strzelać. Układ spustowy dorównuje Recordowi a ma dodatkową możliwość przesuwania cyngla przód-tył. Nawet 3 J wystarczą do celnego strzelania na 10 m. Prognozuję że w teście celności uplasuje się wysoko i wyżej niż jej siostra 312-tka choćby z racji małej mocy i minimalnego odrzutu. Port ładowania bardzo udany ale trzeba strzelać dobrym śrutem nie żadnym KTK lub innymi słabej jakości bo usuwanie zaklinowanego trudne.

5. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    3 J do strzelania tak, do celnego już raczej nie no i szarpie tarcze. Nie wydaje mi się żeby port ładowania w takiej konstrukcji był bardzo celny. Za dużo ruchomych części. Zobaczymy jutro.

6. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Jak za słaba że szarpie tarcze to trzeba podłożyć pod tarczę karton, brystol czy coś podobnego- trochę roboty ale można - przecież pistolety też słabe i szarpią -trzeba kombinować jak w powiedzeniu które przytoczył niedawno jeden z Głównych tego forum.

7. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Karton nic nie da, na różnych próbowałem, problem jest w braku siły przebicia i za wolni to robi. Podpierałem również samo czarne pole, nic to nie daje. Przy dobrej prędkości to i w zwykłej kartce wytnie. Tutaj mamy 5,7 J więc problemu nie piowinno być już niedługo zobaczymy

PSX_20190805_130039.jpg

Ostatnia edycja: Sierpień 5, 2019
  8. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    A tymczasem zakończyłem sesje zdjęciową w warunkach bardzo utrudnionych bo z moim małym przyjacielem, który nie odstępuje mnie na krok. Ciekawe kto tu kogo pilnuje.

Wszystkie zdjęcia są już dostępne na mojej stronie

https://wiatrowkizbieracza.home.blog/haenel-311/

PSX_20190805_130256.jpg

9. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Po mału wszystko się wyjaśnia, ten model Haenela wymaga śrutu matchowego już z założenia producenta, odradza również z innego ze względu na mogące wystąpić problemy z zakleszczeniem sie w lufie. Innymi słowy wiatrówka jest "LUX". U mnie poza Oztäy nie ma a ten jakoś słabo bo słabo ale szczęśliwie wyleciał :)
    Pierwszy testowany śrut to QYS Training 4.5mm/0,50g Eavg 6,83 J, Vavg 164 m/s czyli energia typowa matchowa, dv 6 i sv 2, powtarzalność dobra, teraz zobaczymy pozostałe śruty i zabieramy się za strzelanko. Naciąganie jako tako opanowałem ale młodzieży (18 kat) tej uzależnionej od komputerów życzę powodzenia, jest co robic i to troche psuje zabawę. I żeby była jasność ona nie ma systemu antyodrzutu i trochę kopie, czuć to już przy chrono. Zastanawiam się dlaczego projektant tworząc taki naciąg sprężyny nie zastosował innego portu ładowania. Nie bardzo widzę tutaj aspektu szkolenia kadetów.

10. Horyzont13

Horyzont13 Użytkownik

Miasto:
    Leszno
    Może poprostu kadet musi mieć trochę ikry i tężyzny. W czasach kiedy powstał ten sprzęt nie było to nic niezwykłego

11. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Tak, z pewnością tak było, dzisiaj komputer znacznie osłabia strukturę faceta :)
    Często słyszę, ze pistolet 1450g nie nadaje się do kpn 40 a kpn 60 to już ekstremalny wyczyn :)
    Wszyscy szukają pistoletu maks 1000g bo to jeszcze potrafią dłużej podnosić i utrzymać w poziomie

12. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Test śrutów inaczej wypadł niż zwykle, QYS daleko z tyłu, najbardziej odpowiedni okazal sie Crosman Match 4.5mm/0.50g dv3 i sv1, bardzo dobra powtarzalność śrutu. Energia wszystkich śrutów w zakresie 5,57-6,83 J świadczy o zbyt mocnej sprężynie do tego modelu i tłumaczy konieczność użycia znacznej siły przy naciąganiu. Fabrycznie prędkość wylotowa powinna wynosić 135 m/s a tu mamy zakres 147-164 m/s. Trochę słabsza sprężyna poprawi przyj3mność strzelania z tej wiatrówki. A przy intensywnym strzelaniu sama się poprawi :)

PSX_20190807_082119.jpg

Strzelanie zaczynam od Crosmana. Mój maly przyjaciel nie reaguje na strzały i dzielnie uczestniczył w testach śrutu nie opuszczając mnie nawet na chwilę. Dzisiaj ostre strzelanie. Ruchy "przeładowania" fajnie kojarzą się z kbks-em

13. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Dzisiaj wyzerowałem diopter i przestrzelalem wstępnie trzy śruty.
    Powalczę jeszcze ze skupieniem jak będzie mniejszy wiatr.
    Pierwsze wrażenie ze strzelania jest bardzo pozytywne. Bardzo dobrze wyprofiliowana osada. Po strzale nic się nie trzęsie, nie słychać dzwonienia sprężyny, bardzo stabilny obraz tarczy. Cały odrzut pozostaje wewnątrz ale pod warunkiem "swobodnego wypuszczenia" wiatrówki z ręki. Spust jest dwustopniowy, pierwszy skok minimalny i ledwo wyczuwalny. Drugi stopien niestety nie jest zbyt delikatny, nie ściąga ale jest zbyt twardy.
    Zerowanie dioptera zrobiłem śrutem Crosman 4.5mm/0.50g na tarczy ppn10m. Diopter hest jest bardzo dokładny i przewidywalny podczas ustawiania. Powiem szczerze, myślałem że będzie dużo gorzej. O naciąganiu sprężyny już pisałem. Nie należy do czynności relaksacyjnych. Celowanie bezpośrednio po naciągnięciu trudne jest do ustabilizowania. Zmienilem kolejność operacji. Zaraz po strzale naciągam sprężynę, sprawdzam efekt poprzedniego strzału i dopiero wtedy ładuje, dalej to już wiadomo.

PSX_20190808_215711.jpg
    PSX_20190808_224630.jpg

14. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Jeszcze kilka zdjęć po małej rozbiórce, okazuje się, że mało kto wie, że dioptery był indywidualnie dopasowane do systemu. Po odkręceniu pod spodem widac wybity nr seryjny ten sam który jest na systemie. Zwrócił mi na to uwagę 71Arus.

PSX_20190809_231205.jpg PSX_20190809_231441.jpg PSX_20190809_231838.jpg
    System jest w ładnym stanie poza wypracowanym gniazdem dźwigni naciągu sprężyny co powoduje częste wysuwanie się dźwigni i automatyczną blokadę spustu. System był bardzo suchy, do tego stopnia że w pewnym momencie, zacięła się dźwignia naciągu. Po przesmarowaniu wszystko wróciło do normy. Przesmarowałem również komorę sprężania.

71arus lubi to.
  15. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Dzisiaj ze względu na zacięcie się systemu przestrzelałem ponownie tylko śrutem Crosman i H&N Match Kugeln, Crosman ponownie udowodnił swoją wyższość wynikiem skupienia fi 7,21 mm lokując się tym samym na 10 miejscu w rankingu dziurkaczy

Screenshot_20190810-004858.jpg

71arus lubi to.
  16. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    71Arus, dzięki za polubienia. Wiatrówkę masz fajną, jej to się należy
    Pozdrawiam

17. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Myślałem że układ spustowy jest ten sam co w młodszej siostrze czyli Hawusi 312 gdzie jest fantasyczny ,nie ustępujący Recordowi i podobnym najlepszym ( w Hawusi mniejsze obciążenia niż w 17 J -owych). Liczyłem że wyżej się uplasuje ale chyba wina spustu.

18. 71arus

71arus Nowy Użytkownik

Miasto:
    Trzcianka
    Dzięki marboc za nakład pracy i żetelny test, hanelka jak widziałeś nie ruszania kupiłem ją tydzień przed tym zanim trafiła do ciebie. Pozdrawiam Arek

19. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Spust będzie bajka podobnie jak w 312tce. Problem jest w dźwigni naciągu. Pisałem wcześniej że nie pozostaje zadokowana w miejscu i lekko się podnosi i to właśnie powoduje, że spust jest twardy jak w pistolecie Łucznika. Krzysiek199 ma rację, po zrobieniu zmieni lokatę. A tymczasem strzelam pokracznie ale w chwycie artrlyleryjskim rownocześnie palcem lewej ręki ściągając dźwignię w dół i spust chodzi wtedy b.dobrze.
    Nie ma za co dziękować uwielbiam tą robotę i fajnie że komuś się to przydaje a ja również jestem zadowolony, ze mam okazję poznać coś nowego za co Tobie również dziękuję.
    Rozmawiałem z POTOPem na temat tego portu ładowania, wspomniał o wyraźnych kliknięciach które powinny występować podczas otwierania i zamykania portu, tutaj jest tylko jedno pidczas otwierania.

Ostatnia edycja: Sierpień 10, 2019
  20. 71arus

71arus Nowy Użytkownik

Miasto:
    Trzcianka
    Myślę że Horyzont 13 opanuje temat jak tylko zakończy wypoczynek. Pozdrawiam Arek