1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

haenel 49a a la Mosin

Temat na forum 'Handmade - Przeróbki' rozpoczęty przez veco, Sierpień 9, 2019.

1. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Na OLX wystawiono wiatrówke Haenel mod 49 a na kolbie mosina mod 44 za cenę 2400 zł. To jedna z moich wiatrówek które robiłem w czasach kiedy haenele mod 49 i 310 były Łatwo dostępne i najwazniejsze tanie. Takie mosiny sprzedawałem za ok 1000 zł - a haenele do ich produkcji były składakami i nie nadawały sie na egzemplarze kolekcjonerskie .

Załączone pliki:

• 001.JPG
      001.JPG
      File size:
      2,8 MB
      Wyświetleń:
      4
    • 002.JPG
      002.JPG
      File size:
      2,7 MB
      Wyświetleń:
      2
    • 003.JPG
      003.JPG
      File size:
      2,6 MB
      Wyświetleń:
      4
    • 004.JPG
      004.JPG
      File size:
      2,7 MB
      Wyświetleń:
      2
    • 005.JPG
      005.JPG
      File size:
      2,7 MB
      Wyświetleń:
      3
  2. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    kolega nazywa takie składaki złosliwie kundle. - i tez jednego ode mnie kupił i sprzedał z 1000 zł zyskiem Zastawiłem sobie 3 egzemplarze i uwazam ze repetiery Haenela na kolbach od mosina wyglądają b ładnie - mnie się podobają a to najwazniejsze, Teraz tez na warsztacie składam jednego na kolbie mosina mod 44 - takiej jak ten sprzedawany. Kupiłem pociętego gumówką haenela mod 310 -miałem zdekompletowana częsc od 49 i z tych dwóch niekompletnych zniszczonych wiatrowek spróbuje zrobic takiego Mosina - pokaze jak to robię

Załączone pliki:

3. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Fabryka haenela wypusciła Model Haenel LL 49 a military na zamówienie Hiszpanskiej armi- niestety nie moge z nimi konkurowac Pokazałem te wiatrówki w dziale Handmade - przerobki/haenel/ i w renowacjach.- ale tam nie ma szczegółów .

Załączone pliki:

4. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Ten mój kundel- wystawiono za 2400 zł - ostatniego sprzedałem za 1800 i miło mi ze znajduje nabywców mimo iz na aukcjach są w/g mnie znacznie lepsze wiatrówki jak np Anschutz 200 za 1700 zl czy piękna Webley Longbow z lunetą Leapers 3x9x50 Mil-Dot 35 Y za cenę 1300 zł. Dobrze ze jest wybór a o gustach się ponoc nie dyskutuje - dla mnie to powód ze pokażę jak taka wiatrówka a la mosin powstaje ze szmelcu

Załączone pliki:

• 002.JPG
      002.JPG
      File size:
      2,7 MB
      Wyświetleń:
      4
    • 006.JPG
      006.JPG
      File size:
      2,7 MB
      Wyświetleń:
      4
    • 007.JPG
      007.JPG
      File size:
      2,7 MB
      Wyświetleń:
      4
  5. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Towar uwzględnia dewaluację złotego ,
    Taka wiatrówka zawsze się komuś spodoba nie ma na to siły !!!
    Heanel LL 49 w wykonaniu fabrycznym też wygląda całkiem całkiem ..
    Czesi też kładli vz 35 i vz 47 na oryginalne kolby od karabinów mauser model 24
    Prezentowało się nawet ciekawiej niż w kolbie projektowanej do wiatrówki

6. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    1/co mam- poszatkowaną gumówka wiatrówkę haenel mod 310- korpusu sie nie uratuje - wiec go oskubałem ze wszystkiego co na nim było. 2/korpus z lufa od Haenel 49 - uratowany od przetopu ale bez niczego- sama goła rura 3/ Mam spust od haenela 310 a potrzebuje od 49a- to zupełnie inne rozwiazania - mogę kupic w Ak hobby za 180 zł + wysylka - ale nie kupię - zrobie albo z Chinlola albo z jakiegos innego spustu- kandydatów widac na 4 zdjęciu 4/ mam kolbe za 100 zł z polskiego mosina kbks-ale on nie ma wyciecia na magazynek- to trzeba wyfrezowac i pogłębic łoze dla haenela 49- mosin jest inny.

Załączone pliki:

• 009.JPG
      009.JPG
      File size:
      2,7 MB
      Wyświetleń:
      3
    • 008.JPG
      008.JPG
      File size:
      2,9 MB
      Wyświetleń:
      3
    • 010.JPG
      010.JPG
      File size:
      2,8 MB
      Wyświetleń:
      3
    • 011.JPG
      011.JPG
      File size:
      2,9 MB
      Wyświetleń:
      6
    • 012.JPG
      012.JPG
      File size:
      2,9 MB
      Wyświetleń:
      3
    • 013.JPG
      013.JPG
      File size:
      2,8 MB
      Wyświetleń:
      3
    • 014.JPG
      014.JPG
      File size:
      2,9 MB
      Wyświetleń:
      4
  7. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Veco, powiedz mi do czego to ma służyć po zlepieniu w całość, nie lepiej zostawić na części?

8. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Robie z tego złomu mosina - takiego jak pokazałem wyzej-- Hanele repetiery na kolbach mosina to piekne wiatrówki

Załączone pliki:

9. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Faktycznuezjawiskowe. A kolekcjonersko? Rozumiem że na sprzedaż

10. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Też był moment że fascynowały mnie takie ''kundle'' nabyłem od Veco mauser Danzig 1888 rok kolba .
    Poza dekoracją to się za bardzo nie nadawało , strzelało słabo .
    ALE WYGLĄDAŁO TO BARDZO AMBITNIE JAK NA PIERWSZY RZUT OKA STARY KARABIN !!!
    Poszedł z 1000 zł zyskiem do grupy rekonstrukcji historycznej .
    Wykonałem kilka ''kundli ''boczny naciąg chinol na kolbie od mosin Radom Kbks i kończę boczny naciąg chinol na kolbie SKS
    SKS pójdzie na sprzedaż mosin jako jedyny zostanie - kosztował dużo pracy i zachodu w ciągu 2 lat od rozpoczęcia do zakończenia na wyjściowo .
    Zrobiłem jeszcze 2 ''kundle '' na bazie łamanych Chińczyków typu Lider B-2
    Jeden z kolbą futurystyczną od podstaw zrobioną. Drugi kolba była połamana więc została odbudowana z 2 gatunków drewna - frake czarne i mahoń . Wykończona na wysoki połysk i wiatrówka chromowana ,zdjęcia na forum do odszukania.
    Robienie takich Kundli to wyłącznie zaspokojenie własnych marzeń i pasji .Ale cudownie jest że jakiś pasjonat chce za ten wysiłek w miarę godnie zapłacić ....
    To kupa pracy -poprawek bo coś nie tak po drodze wyjdzie .. po prostu rzeź niewiniątek...
    Nie miałbym już mocy by zrobić następnego ''kundelka''
    Sa przy tym złożone problemy techniczne
    1/ dopasować kolbę karabinu do kształtu i wymiarów żelastwa z wiatrówki
    2/ Flekować zbędne dziury będące dostosowane do mocowania danego karabinu na danej kolbie
    3/Estetyka wykonania tych rzeczy ,mocowanie śruby itp
    4/koszta pozyskania kolby i okuć nakładek itp

Na przestrzeni kilku lat ubyło wszystkiego z rynku
    dawniej w nieco gorszym stanie kolby okute lub nie można było kupić w atrakcyjnej cenie włacznie z samym jakimś systemem wiatrówki .
    Dziś to się robią już wysokie ceny pozyskania komponentów do takiego składaka .
    Do tego robota własna usługi tokarsko -frezerskie = UTOPIA !!

Z mojego punktu widzenia mam już wymagania strzeleckie . Chciałbym z jakiego dystansu w coś trafić i w miarę sprawnie strzelać.
    Strzelanie pół dnia z silnej klasycznie łamanej wiatrówki sprężynowej - ręka boli od naciągania ...
    Wydaje się że idealnym rozwiązaniem jest nowoczesna konstrukcja PCP np Logan MK II
    siedzisz sobie i pykasz w miarę szybko do celu statycznego lub dynamicznego

11. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    PCP nuie ma duszy, trzeba się mocno postarać żeby z niej nie trafić, u mnie BSA Ultra stoi w kącie. Kupiłem ją w okresie swojego zbieractwa w zakresie lat 50tych, żeby było coś do strzelania tam gdzie się chce a nie odwrotnue. Po zapoznaniu się z wiatrowkami lat 60/70/80 dla przyjemności ze strzelania używam Dian 60, Walther LG 55 i HW50S no i oczywiście pistoket FWB 65. Bajka :)
    Właśnie idę dopieścić Haenela 311 71Arusa

12. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Ja strzelam z wolnej ręki z 4,7 kg wiatrówki 10 serii po 10 strzałów w jednym ciągu a mam już te 66 wiosen i nie ma problemu- tak tylko klasyczna sprężynówka ma duszę. Ale te Haenelki 311 w mosinowej osadzie mi się podobają ale ja nie lubię mieć za dużo wiatrówek ale wszystkie muszą dobrze czyli celnie strzelać - historyczne też. Pozdrawiam

13. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Kolega antykwariusz opisał sedno sprawy- kto nie zrobił tzw "kundla"- ten nie moze w tym temacie zabierac głosu. Aby taka wiatrówke wykonac trzeba sie narobic i jest to niepowtarzalna rzecz. Antykwariusz to wie bo sam kilka wykonał . Ja je robie bo szkoda mi by Haenele repetiery poszły na złom.

14. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Nie z winy Veco a tokarza mauser Danzig model 88 strzelał słabiej niż tego typu wiatrówki.
    Żeby zachować kolbe w stanie fabrycznym . Bez skracania trzeba było dodać lufe ok 10 do 15 cm . Tokarz zatoczyl wsadził i po temacie . Podejrzewam że. .
    1/ zakręt gwintu nie ustawił się z biegiem i kierunkiem gwintu w wiatrowce . To jeszcze najmniejsze przewinienie.
    2/ mogło tez być tak że odwrotnie wsadził. Czyli w wiatrowce skręt był w prawo a w dodanym kawałku w lewo.
    Pisze to by oswiecic kogoś kto zmierzyć by się chciał z podobną tematyka . W co wątpię by się komuś chciało.
    Poza tym kupiec był bardzo zadowolony i szczęśliwy. Wiatrówka była zewnętrznie lekko starawa co z kolba tworzyło idealna całość starej broni.
    Jako ciekawostka Jeff Browring nie zamieścił jej na catawiki uznając ze nie legalny przedmiot. Było tak ze dwa razy zatwierdził aukcje by za jakiś czas anulować.
    Aktualnie idzie cienko . Dziś koniec aukcji a ceny kiepskie . Crosmann custom 75 euro . Pistlet iż 60 euro vz 47 350 i jeden licytant . Pozostałe zabytki bez zainteresowanIa
    Dzieło i praca Veco mauser 88 poszedł do grupy rekonstrukcji historycznej . Ci ludzie zajmują się również edukacja młodzieży i dzieci czym włączono i jaki był rozwój broni. Grupa pochodzi z Opola
    Wiatrówki nie ma . Po pieniądzach śladu. Ale nie żałuję bo przedmiot żyje daje świadectwo . Veco chyba nawet nie pomyślał że kiedyś jego rzecz będzie edukować młodych ludzi . Brać udział w pokazach ..

15. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Zrobiłem wiele takich wiatrówek- Carcano Arisaka Manlicher rózne Mausery- Mosiny w zaleznosc od kolb jakie mozna było kiedys tanio kupic . A Zdekompletowane wiatrówki haenel mod 49 czy 310 były dostepne za 100-150 zł i mozna było tanio kupic okucia do tych kolb. Dzis to już przeminęło z czasem- nie dosc ze drogo to niedostepne. Dzis królują wiatrówki PCP- i jak ich cena spadnie do 500 zł to spęzyny pójdą na strychy i złom

16. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Przestań, wydłuży im się tylko czas na zdobycie miana unikat kolekcjonerski

17. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Wiesiek pokaż ta wiatrówkę M-88 ja mam gdzieś zagrzebane zdjęcia , zresztą pokazywałem ją jest na forum... ale tak pro forma w związku z tematem

18. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    To model Mauser 1988 Spandau- wersja Danzing jest b podobna

Załączone pliki:

19. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Mój Chiński boczny naciąg cal 4,5 na kolbie od mosina
    Zostanie na pamiątkę bo najstaranniej zrobiony . Niestety oksydowany na zimno bo już nie było gdzie w okolicy tego poczernić .Musiałem skrócić nakładkę , mam tą objemkę ale trzeba odpowiednia obrobić koniec i wcisnąć na klej .Zrobic to bardzo starannie nie jest wcale takie proste , w produkcji było to ściśnięte na prasie P8163086.JPG P8163089.JPG P8163092.JPG P8163095.JPG P8163107.JPG P8163101.JPG P8163098.JPG P8163104.JPG P8163116.JPG

20. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Powoli kończę następnego Chińczyka z bocznym naciągiem na kolbie SKS , toczy się imitacja zameczka do raczki naciągu . Trzeba zgrzać i zlutować na cynę blaszkę do objemki . Objemka została wykonana w ten sposób że zostało wytoczone kółko i rozciągnięte do owalu . Trzeba było wytoczyć dwa bo za pierwszym razem wyszło za duże .
    Poza dużym zachodem i nietuzinkowym wyglądem nie wnosi to nic bo jest to chińskie badziewie .
    Repetier wygląda ciekawiej , ale nie miałem takowego a te co były, były kompletne z kolbami i nonsensem byłoby ich niszczyć , dekompletować .
    Zdecydowanym plusem jest fakt że dużo silnie to strzela niż składane repetiery z części wykonanych samodzielnie lub zregenerowanych .
    SKS raczej wyląduje na catawiki jeśli ekspert przyjmie , jeśli nie allegro .Dopiłowanie tej blachy w miejsce magazynka zajęło kupę czasu , nie opłacało się kupować magazynka bo zbyt wysoki koszt ponad 200 zł . Można powiedzieć że to były poronione pomysły i strata czasu.
    Z licznych prac z pogłębianiem drewna , trzeba było frezować koniec luby by zmieściłby się ten odcinek w drewno .bez tej czynności wyszedłby poza obrys kolby . P8163119.JPG pobrane (4).jpg P8163122.JPG P8163125.JPG P8163128.JPG P8163131.JPG P8163134.JPG P8163137.JPG P8163140.JPG P8163143.JPG