1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

Heanel 310

Temat na forum 'Renowacja' rozpoczęty przez nostra, Lipiec 12, 2019.

1. nostra

nostra Nowy Użytkownik

Miasto:
    Jarocin
    Witam,

Panowie potrzebuję informacji na temat Heanel 310.
    Dokładnie interesuję mnie w jaki sposób (jakimi materiałami, środkami) było wykonywane barwienie kolb w/w wiatrówek.

2. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Wg katalogu
    Haenel 310-2 Sklejka lub buk, barwione orzech, lakierowane
    Haenel 310-4 Drewno bukowe, barwione na orzech, lakuerowane
    Haenel 310-5 Drewno bukowe, jak nie podają ale prawdopodobnie jw
    Haenel 310-8 Sklejka lub buk, barwione orzech, lakierowane

W temacie jak to zrobić aby było zbliżone do oryginału gadaj z POTOPem, on tego multum przerobił, zapewne pomoże.

3. POTOP

POTOP Moderator Członek Załogi

Miasto:
    Poznań
    Dokładnie jak proces nakładania powłoki lakierniczej i co to było za ustrojstwo nie wiem.Lakier był położony przypuszczam metodą natryskową.Drewno przed tym nie było z osobna barwione.Lakier tak myślę a właściwie lakierobejca nitrocelulozowa.Wszystkie Haenele z DDR są podobnie wykańczane,tym samym wynalazkiem.
    Jak chcesz odtworzyć oryginał to ja nie pomogę,jak chcesz uzyskać podobny efekt do tego co było można się pobawić,pokombinować.Efekt będzie podobny ale to nie będzie oryginalna odtworzona powłoka.
    Jak nie widzę osady to też nic nie poradzę,wrzuć kilka fotek będzie łatwiej.Wbrew pozorom taka renowacja jest dosyć trudna,wszystko zależy od stopnia zniszczenia osady.

marboc lubi to.
  4. nostra

nostra Nowy Użytkownik

Miasto:
    Jarocin
    Taka właśnie czeka mnie renowacja (foto)

Załączone pliki:

5. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    No to nasz co robić, pokaz postępujące etapy swojej roboty. Trzymam kciuki

6. POTOP

Miasto:
    Poznań
    Usunięcie starego lakieru nie będzie problemem.Praktycznie sam odchodzi.Najlepiej zrobić to ręcznie np.cykliną.Trochę wprawy a usuniesz sam lakier nie uszkadzając drewna.Proponował bym zanim zaczniesz to robić umyj osadę,szczotka,mydło i minimalna ilość wody.Musisz to zrobić bardzo szybko i dokładnie wytrzeć drewienko.

7. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Robiąc szczegółowo wg instrukcji POTOPa efekt zapewniony!

8. nostra

nostra Nowy Użytkownik

Miasto:
    Jarocin
    Potop, nie ukrywam że chciałem tylko wyretuszować uszkodzone miejsce po taśmie.

9. POTOP

Miasto:
    Poznań
    Jak widzę to lakier się ledwo trzyma drewna.Zrobisz ten kawałek a za chwilę w innym miejscu coś się wydarzy. Jak się nie mylę to można to paznokciem zdrapać.

10. nostra

nostra Nowy Użytkownik

Miasto:
    Jarocin
    Przekonałeś mnie :) podpowiedzcie mi tylko jakim zdaniem to kolor? Teak czy Iroko?

11. POTOP

Miasto:
    Poznań
    Kolor kolorem chyba nie masz na myśli zrobienie tego Haenela lakierobejcą z marketu taką jak Sadolin czy Bondex?

12. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    No, to by był obciach

13. nostra

nostra Nowy Użytkownik

Miasto:
    Jarocin
    Chcę wyczyścić wg Twoich zaleceń, następnie olej do drewna (tik), polerka, i na koniec wosk, polerka. Nie chcę dawać lakieru bo za bardzo będzie błyszczeć, a na żywo osada ma "matowy błysk"

Wydaje mi się że najbardziej zbliżony kolor to tik

14. Horyzont13

Horyzont13 Użytkownik

Miasto:
    Leszno
    Jeśli mogę wtrącić swoje pięć groszy...
    Wosk da Ci fajny efekt, niestety jego wadą jest mała trwałość. Proponuję pod wosk kilka warstw oleju a dopiero potem wosk (najlepiej twardy do nadwozi samochodowych).
    Olej zaimpregnuje drewno, a warstwa wosku zapewni lekki satynowy połysk. Coś pomiędzy szelakiem a olejem.
    Tak czy owak zrobisz jak będziesz chciał...
    Ja podglądam co robią koledzy a potem i tak kombinuję sam (nic tak nie edukuje jak własne błędy).
    Popieram kolegę Marboca jeśli możesz wstaw zdjęcia efektu...

Powodzenia.

15. Apacz99

Apacz99 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Przeźmierowo
    Stop! Jeżeli chodzi o olej do mebli ogrodowych barwiący w kolorze tek – to w żadnym wypadku tak nie rób. Kolor osady uzyskujesz dzięki bejcy – dostępne w marketach budowlanych lub sklepach z farbami – bardzo ciekawy kolor to dąb rustykalny (ciemny brąz podkreślający słoje). Pewnie doskonale wiesz jak za to się zabrać, ale przypomnę: stary lakier zdzierasz papierem ściernym gramatura 80, na gotowo papier 120, wgniecenia wyciągasz na wodę, bejca x1 lub x2 (po olejowaniu kolor będzie lekko ciemniejszy), na to olej bezbarwny (polecam 3V3 do mebli ogrodowych). Olej wcierasz ręcznie (!) około 6 do 8 warstw w odstępach dwudniowych, na koniec możesz woskować ale nie musisz. Jeszcze słowo dlaczego nie używać oleju barwiącego – aby drewno się napiło i było zabezpieczone należy nałożyć kilka warstw, barwiący za każdym razem zmienia kolor na ciemniejszy w końcu zasłaniając strukturę drewna, do tego pigment po wchłonięciu oleju zostaje na zewnątrz osady w postaci mikro grudek – okiem nie widoczne, ale w dotyku przypomina papier ścierny 2500 – nieprzyjemne uczucie. Aha, najgorszy syf jakim można zepsuć osadę to lakierobejca – raz w życiu zrobiłem ten błąd, później długo to skrobałem…

16. nostra

nostra Nowy Użytkownik

Miasto:
    Jarocin
    Panowie zacząłem pracę nad osadą. Prośba o pomoc w dobraniu koloru! Dla ułatwienia ;) zdjęcia.

Jeszcze pytanko o wyciąganie wgniotów wodą. Może ktoś to dokładniej opisać?

Załączone pliki:

Ostatnia edycja: Lipiec 15, 2019
  17. POTOP

Miasto:
    Poznań
    Drewno pęcznieje pod wpływem wody.Małe wgniecenia idzie w ten sposób usunąć.Musisz jednak pozbyć się starego lakieru.Jak będziesz miał osadę wyczyszczoną ,wyszlifowaną to przetrzy ją mokrą szmatką i zostaw na kilka godzin.Potem następna szlifowanie i znowu przetrzy i tak ze 3-5 razy.Myślę że w tym wypadku wystarczy zrobić podstawową renowację bez fajerwerków.Różne są techniki i różne efekty tych technik.Opisywanie ich w szczegółach trochę bez sensu bo niekiedy to dosyć trudne i nieschematowe.To takie działanie intuicyjne.
    Poczytaj w sieci o naturalnych barwnikach do drewna,może coś z tych informacji się przyda-to tak odnośnie koloru.Może masz w domu barwnik o odpowiednim kolorze i nawet o tym nie wiesz.

18. Apacz99

Apacz99 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Przeźmierowo
    Wgniecenia w drewnie: polewasz wodą, na to ścierka i rozgrzane żelazko – chyba POTOPO kilka lat temu też na forum to opisał (?) po wyschnięciu szlifowanie papierem. Co do koloru – robisz to dla siebie – nikt Ciebie nie ogranicza i nie będzie z tego rozliczał - na zdjęciach to chyba coś w okolicy „dąb złocisty”.

19. Apacz99

Apacz99 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Przeźmierowo
    POTOP ty żyjesz! a już się martwiłem :) Jak masz czas to w tygodniu mogę wpaść :)

20. POTOP

Miasto:
    Poznań
    Numer znasz,to po pierwsze a po drugie to masz do mnie 500 metrów (pół kilometra)