1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

ИЖ 38 (X66561) Made in USRR - nie Vostok

Temat na forum 'Baza wiedzy' rozpoczęty przez marboc, Sierpień 29, 2019.

1. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Cenna informacja ponieważ uważa się, że pierwsza wersja klasycznego modelu 38 miała właśnie taką podwójną prowadnicę, brak szyny do optyki, blokadę lufy, lufa 12to bruzdowa, szczerbinka na kostce lufy osadzona na jaskółczy ogon, uszczelka tłoka skórzana przykręcana do tłoka.
    Czyli mamy egzemplarz który teoretycznie pasuje do pierwszych lat jego produkcji. Jego numer seryjny z prefiksem X66561 można powiązać z paszportem innego egzemplarza X11163 w którym widnieje data produkcji 28.06.1979. Teoretycznie produkcja modelu 38 bez dodatkowych oznaczeń w modelu była w okresie od 1979 do 1985. Co potwierdza zgodność tego modelu z rokiem 1979. Zakładam, że paszport jest oryginalny i nie zawiera błędu.

PSX_20190831_214130.jpg

2. 71arus

71arus Nowy Użytkownik

Miasto:
    Trzcianka
    Witam, co wiadomo wam na temat iż 38 z osadą z tworzywa?

3. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Bardzo popularna w USRR, mocowanie na 4 śruby, brązowa, wiśniowa, rzadziej czarna, drewno zasadniczo na eksport. Bardziej wytrzymała niż osada Haenela 304

4. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Horyzont13, poniżej uzupełnienie dokumentów do Twojego historycznego modelu. Przed nim byl tylko przejściówka 38 z medalionem. Gratuluję

PSX_20190901_185542.jpg PSX_20190901_185618.jpg PSX_20190901_185655.jpg PSX_20190901_185734.jpg PSX_20190901_185839.jpg

5. herflik-00

herflik-00 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Dzierżoniów
    Cześć,

4 śrubki ?
    Miałem plastik i był mocowany na 2.

pozdrawiam

6. 71arus

71arus Nowy Użytkownik

Miasto:
    Trzcianka
    Przyjdzie koło czwartku..

7. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Masz rację, literówka, plastik tylko na dwóch, dzięki za sprostowanie

8. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    No to będzie co oglądać :)

9. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Skoro rozprawa toczy się o wiatrówkach w byłym ZSRR to mam pytanie , wie ktoś jak z dostępnością było? Pozwolenia czy wolna w handlu ? A może tylko wojsko i kluby ?

10. 71arus

71arus Nowy Użytkownik

Miasto:
    Trzcianka
    Tak napewno pokażę, ale wolałbym chociaż troszkę zrobioną, a to za trzy tygodnie, dlaczego? już odpowiadam wybity prawy bark, cztery tygodnie w ortezie.

Ostatnia edycja: Wrzesień 2, 2019
  11. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Ok, poczekamy, wracaj szybko do zdrowia

12. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Iżyk to zgrabna i ładna wiatrówka - po Iżykach nastała już era chińszczyzny w sklepach dawnych 17 województw gdzie były sklepy gdzie posiadając zezwolenie na broń (niebieską książeczkę ) można było ją kupić i potem zarejestrować. Wolałem jednak polskiego Łucznika .Mosiężny środek lufy-też mnie to ciekawiło? teraz niektóre lufy są chromowane , może aby nie zardzewiały? w historycznej marynarce i całe pistolety były niekiedy mosiężne aby w wodzie morskiej nie rdzewiały, może łatwiejsze wycięcie gwintu w lufie? Na innym forum gość opisał jak osadę Iżyka dał zrobić fachowcom co robią czarne powłoki na fortepianach a jeszcze innym dał zrobić (skopiować) kabłąk w mosiądzu - wyglądała naprawdę pięknie. Pozdrawiam

13. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Wcale nie ułatwiło to procesu . Trzeba było wcisnąć mosiężna rurkę albo już z gwintem albo naciąć ? Interesuje mnie jak było z pozwoleniem. Dawali czy robili problemy ?
    Masz rację. W marynarce a szczególnie angielskiej królował mosiądz. Tamte pistoaety były raczej bez gwintu . Drogie egzemplarze miały. Chodziło o korozję. Siarka Saleta i morska sól robiły swoje. Anglicy lubili mosiądz dużo broni miało szkielet mosiężny a nawet Rokietnica mieli z mosiądzu. . Łatwiej się lało i cyzelowalo mosiądz

14. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Ruski sporo produkował. Wiatrówki. Dubeltówki . Margolin i rewolwer na 22 do strzelania tarczowych .
    Ciekawe czy złagodzą kiedyś przepisy ?

15. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    ÙIZ 22 -unikając denerwować pana Marboc zapytam poniżej z czego kolba jest zrobiona ? Mnie wzrokowo wygląda to na ten sam materiał co kolba SKS a to jest jakaś sosna syberyjska -podejrzewam ?
    Wsadzalem na to chińska wiatrowke typu lider B 31 . Tego się nie da rzeźbić !! Łupią się fragmenty . Pewnie frezowanie przebiega płynnie.

16. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Czas uzupełnić braki. Strzelać będę drutem JSB Match 4,5mm/0.47. Zgodnie z zalecenuami producenta śrut powinien być miękki i lekki i taki właśnie jest. Jak widać poniżej chrono potwierdziło wytyczne producenta. Wg mnie sprężyna jest za mocna, tarcze pokażą czy mam racje. Dla przypomnienia poniżej tabela chrono

Screenshot_20190910-111619.jpg

17. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Spust nie należy do lekkich nacisk ~ 2500g, wycięcie szczerbinki za szerokie w stosunku do słupka muszki. Odrzut nue jest duży ale jest odczuwalny. Precyzja na przyrzadach ciepłowniczych otwartych ze współczynnikiem u mnie x 0,75. Ogólnie mówiąc jest zaskakująco dobrze. Skupienie fi 11,59 mm stawia ją zaraz za Dianą 35 i przed Łucznikiem 88

PSX_20190910_123241.jpg