1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

Kolekcjonerstwo jako hobby czy lokata

Temat na forum 'Różności' rozpoczęty przez POTOP, Październik 3, 2018.

1. POTOP

POTOP Moderator Członek Załogi

Miasto:
    Poznań
    Kolekcjonerstwo jako hobby czy lokata

Taki temat chodzi mi po głowie od jakiegoś czasu. Kolekcjonerstwo jako kosztowne hobby czy może jako lokata?Za każdym razem kiedy mam w portfelu pustki zastanawiam się po co kupiłem kolejną wiatrówkę,przecież nie po to żeby z niej strzelać.
    Kupiłem bo była okazja?Ok wydałem ostatnie pieniądze. Okazje dosyć często się zdarzają,a ja kupiłem z myślą o inwestycji, o tym że w razie potrzeby sprzedam z zyskiem.Kto z nas w ten sposób nie kombinuje? Tak się zastanawiam czy to dobra droga?czy może za dużo nie myśleć o zyskach w przyszłości i bawić się w najlepsze w teraźniejszość.

Jestem ciekawy jakie jest wasze zdanie?

2. marboc

marboc Nowy Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Pewnie odwieczny problem, granicą jest bardzo delikatna.
    Na początku myślałem tak: kupić, zrobić, sprzedać wtedy kiedy powtórzy się taki sam egzemplarz i sprzedać gorszy.
    Problem w tym, że nie kupuję takich samych egzemplarzy bo kasa ciągle jest potrzebna na jakiś inny model.
    I w ten sposób jestem typowym zbieraczem a nie handlowcem
    Z drugiej strony traktuję to jako lokate ale tak prawde mówiąc lokatę z której ja nie skorzystam, dla potomnych. Chociaż chciałoby się żeby pozostały w rodzinnej kolekcji. Jak będzie, czas pokaże.
    Właśnie pracuję nad Rolandem i jakoš nie mogę sobie wyobrazić że go sprzedam.

2018-10-03-21-23-31.jpg

3. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Zyje szczęsliwie ten co umie nieustannie cieszyc sie z zycia. Pasja Hobby zbieractwo- to formy polowania a wiatrówki to trofea-w zyciu za wszystko sie płaci a pieniądze to srodek do stawianych celów a nie cel sam w sobie. Jak nie widzisz w tym sensu i nie masz satysfakcji czy radosci - to zrezygnuj - wysprzedaj zbiory i znajdz sobie cos innego- co cię uszczęsliwi

4. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Time will tell......
    Natura bardziej złożona niż najbardziej skomplikowane konstrukcje....
    1/migracja
    2/prawo
    3/zdrowie
    te minimum trzy czynniki decydują .. mówimy o jakby nie było broni , która może się nie podobać
    Też naturalne że chciałoby się nie stracić .. jeśli ma się 3 sztuki i straci się po 200 zł na sztuce to w plecy ma się 600 zyla !!
    Jeśli jest się takim wytrawnym zbieraczem jak wy Panowie Potop i Veco i ma się choćby 300 i na każdej straci się 200 zł to w plecy jest się bagatela 60 tys !!
    Wg mnie to powód by znieść '' jajo''
    To tak z mojego punktu widzenia...
    Bodaj Warren Buffet - góru inwestorów powiedział cytuje,
    inwestowanie to wypadkowa pomiędzy chciwością a lękiem....
    Chciwość to pragnienie zysków - pragnienie posiadania kasy ..
    Lęk to wątpliwość ,że coś pójdzie nie tak i będzie po ptaszkach ..

5. kostek76

kostek76 Użytkownik

Miasto:
    Pruszkow
    W tym wszystkim ważna jest jeszcze rodzina tzn dzieci,małżonka. Hobby fajnie mieć...mam i je i ja.W życiu ważniejsze jest wydac pieniądze na np fajna wycieczkę z rodziną niz się zastanawiac po co wydałem ostatnie pieniądze na kolejna wiatrowke. Jasne ze i ja chciałbym mieć 300 szt ale rodzina jest dla mnie wazniejsza a na hobby wydaje tylko tzw "luzne pieniazki"

6. POTOP

Miasto:
    Poznań
    Ok,jest kilka opini.Z tego co widzę to macie różne zdanie.Od luźnego podejścia do tematu, przez typowo komercyjny do czystej zabawy z kolekcjonerstwa.Można zauważyć że z wiekiem zmieniają się piorytety.Rozumiem że dom i rodzina jest numer 1,bo powinna być bez dwóch zdań. Z drugiej strony mała inwestycja w przedmioty które są dosyć poszukiwane i pożądane nie powinna nikomu zaszkodzić,powinna tak mi się wydaje dać poczucie bezpieczeństwa.
    Czy istnieją w tej branży którą się zajmujemy pewniaki,wiatrówki na których się nie straci?Czy to zależy od modelu,stanu technicznego,czy zawsze znajdzie się kupiec który zapłaci odpowiednią sumę? Kilka pytań na które mam swoje odpowiedzi,oparte na tym co widzę w różnych ofertach sprzedaży,ale też na kilku latach spędzonych w temacie.
    Jestem też ciekawy waszego zdania,temat trudny ale powinien być też interesujący.

7. marboc

marboc Nowy Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    No, no, widzę że remanent kolekcji się szykuje

8. 71arus

71arus Nowy Użytkownik

Miasto:
    Trzcianka
    Witam, według mnie każde hobby jest piękne i potrzebne człowiekowi ale podkreślam że to jest tylko moja opinia, jest jeden warunek że samo się napędza finansowo a nie obciąża budżetu rodzinnego a czasami wręcz przeciwnie tak to wygląda w moim przypadku

9. POTOP

Miasto:
    Poznań
    Remanent by się przydał,ale taki dla własnych celów, taki spis z natury.Zbliża się koniec roku,jeszcze trochę zostało, ale można się nad tym zastanowić. Zastanowić się też chciałbym nad planowaniem dalszego kolekcjonerstwa,zbieractwa.Czasy się zmieniły,kilka latek w temacie też dają do myślenia.Ofert się trochę pojawia ale "nie wszystko złoto co się świeci"

10. marboc

marboc Nowy Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Z checią pomogę Tobie w remanencie Łuczników 87/187/141/188, przygotuj pierwszą partię 87/187 i daj znać
    Pozdrawiam

11. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    wszystko podlega przemianą , człowiek się zmienia , jego oczekiwania ...
    Ważne że była wielka radość emocje wypieki , internetowe potyczki o wygranie aukcji . Cóż to były za czasy...
    Kupiłem Oscara Willa na giełdzie wrzesień Jeleniogórski . Mógł to być 2011 -góra 2012 , teraz 30 września 2018 roku Czech miał 2 wiatrówki slavia 800 i 803 i jeden zbieracz stały bywalec i mieszkaniec 5 wiatrówek prawdopodobnie nie sprzedał żadnej sztuki bo byłem do 17 już wszyscy się zbierali. Nie było też za wiele broni czarnoprochowej długiej zaledwie kilka sztuk w tym jedna orientalna . Cyganie z okolicy wystawili kilka zabytkowych pistoletów w tym absolutny rarytas kolekcjonerski
    NOEL VERTICAL WEEL PISTOL
    W odleglejszych latach towaru było na takiej imprezie raz w roku ogromna ilość do wyboru do koloru...
    Drogim forumowiczom pozostawiam interpretacje tego stanu rzeczy wg własnej wiedzy i odczuciach

12. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    P.S.
    na catawiki jest bardzo fajny pistolet wiatrówka nie widziałem takiego wcześniej 8f112ee8-57f4-4c63-8c4c-60fe16c2f55e.jpg 379d074f-f9cd-45a0-8315-394288bf8e3c.jpg 1579dd14-8357-4698-82e1-1d7fbffeaa0a.jpg

13. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Opisałem ten pistolecik w dziale ciekawostki z bazarów -- to fenix z 1930 r

14. marboc

marboc Nowy Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Bez przerwy wędruje po różnych aukcjach

15. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Został sprzedany za 280 euro- Catawiki zarobiło 15 %od sprzedwcy i 10 % od nabywcy- czyli 70 Euro- to dopiero zydowska lichwa

16. POTOP

Miasto:
    Poznań
    Ciekawy za ile by został wylicytowany na allegro?Pewnie nie uzyskał by połowy ceny jaką uzyskał na catawiki.Stan jest średni,można powiedzieć że kiepski.Ciekawostka owszem ale to nie jest inwestycja.Mam wrażenie że już więcej by nie dało rady z tego wyciągnąć,może kilka euro ,ale to już max.