1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

  Więcej informacji...

Rarytas na allegro

Temat na forum 'Czarnoprochowa' rozpoczęty przez antykwariusz, Marzec 28, 2021.

 1. antykwariusz

  antykwariusz Użytkownik

  Dołączył:
  Wrzesień 29, 2015
  Miasto:
  Wrocław
  Jest na allegro karabin Amber M 1858 ze złamana kolbą i bez kurka - ważne że może nie dopasuje posiadacz po zakupie tego kurka . To ogromny potężny kurek .
  Karabin działał tak że żołnierz dostawał tekturową amunicje - rura z tektury w której był pocisk proch i kapiszon o dużo większych rozmiarach . Zołnierz- strzelec odrywał kapiszon resztę wkładał do komory zamykał 4 taktowy zamek kladł na kominek kapiszon i strzelał . Silny płomień rozrywał tekturę i zapalał proch .
  prawdopodobnie nawet gdyby wszystko było ta bron bezpiecznie nie strzeli .
  Widać korozje części a co za tym idzie nieszczelność która była gwarantem bezpiecznego oddania strzały . Gany wypychając kulę również parły na dno zamka
   
 2. antykwariusz

  antykwariusz Użytkownik

  Dołączył:
  Wrzesień 29, 2015
  Miasto:
  Wrocław
  Oto ten karabin ORYGINALNY-KARABIN-CP-KAPISZONOWY-AMBERG-M-1858.jpg
   
 3. antykwariusz

  antykwariusz Użytkownik

  Dołączył:
  Wrzesień 29, 2015
  Miasto:
  Wrocław
  Wracając do tematu , poza sporem jest ze jest to unikalny karabin o przeznaczeniu wojskowym , Znacznie zwiększono szybkostrzelność po przez nabój papierowy oraz celność i donośność z powodu lufy gwintowanej . Do wad można zaliczyć z czasem wyrabianie się zamka i nie trzymania gazów które mogły wydostawać się przez zamek w kierunku twarzy strzelca
  To wiadomo , sprawa dla ekspertów Potopa Veco Marboca i innych ..
  Zważ co następuje ?
  sprzedawca to polak z dolnego Śląska , w aukcji podaje wysyłka z Niemiec .
  Dlaczego ?
  Może chodzi o legalność w Polsce
  Z definicji wynika że nie wymaga sie pozwolenia na broń wytworzoną przed 1885 rokiem rozdzielnego ładowania .
  Okres powstania byłby legalny ale to ładowanie ...
  Teoretycznie jak wszystko w kraju nad Wisłą rozdzielność wymaga jakiej części amunicji osobno , czyli albo kulka musi być osobno albo coś inne .
  Broń ta ma lufę na wylot , czyli ma jakąś komorę na ten papierowy nabój .
  I tu jest pytanie , czy biegły który ma pensje od komendanta będzie bruździł chlebodawcy?
  Ci cali biegli to pozostałość ludzi z Towarzystwa i nawet spinki w skarpetach maja czerwone , Taki najchętniej orzekłby że śruba mocująca karabin do drzewa jest istotną częścią broni ize w związku z tym posiadasz broń .
  Po moim złośliwym wywodzie zapytam wprost czy uważacie że tego typu karabin jest legalny w Polsce ?

  Dla kontrastu , iglicówka Dreysego czy jak się go tam pisze powstała w okolicy 1840 lat jest w Polsce nielegalna bronią za którą masz wyrok .
  Wspomniana iglicówka działała na zasadzie że wszystko pocisk , proch , spłonka zatopione były w tekturowej rurce, zamek miał długą szpilę iglice cos na wzór strzykawki i ta szpila przy strzale przebijała papier dochodziła do spłonki i odpalała nabój .Ze względu na to że jest to nabój zespolony jako taki bron ta jest nielegalna i wymaga sie na nią pozwolenie .
   
 4. veco

  veco Użytkownik

  Dołączył:
  Październik 28, 2015
  Miasto:
  Wrocław
  Całe to prawo dla maluczkich - opiera sie na zelaznej zasadzie ze nie ma faktów jest tylko ich interpretacja - czyli co sedzie to inna interpretacje tego samego faktu prawnego - pozwala to na znalezienie na kazdego paragrafu a takze uniewinnienie - , Prawdopodobie pukawka jest w niemczech - przewozenie jej jest duzym ryzykiem wysylka kurierem jest mniej ryzykowna -
   
 5. veco

  veco Użytkownik

  Dołączył:
  Październik 28, 2015
  Miasto:
  Wrocław
  ten muszkiet był niedawno w pazdzierniku 2020 wystawiony na alegro- kompletny z bagnetem - tak wygladał
   

  Załączone pliki:

 6. antykwariusz

  antykwariusz Użytkownik

  Dołączył:
  Wrzesień 29, 2015
  Miasto:
  Wrocław
  To nie ten Wiesiu ,model firma Amber ok ale ten jest od przodu a ten obecny ma zamek 4 taktowy i tekturowy nabój .
  dawno dość temu kolega który kupuje na aukcjach w Belgii i Francji antyki kupił mi okazyjnie bo nie bylo licytanta za 500 zł zz prowizja drobną dla kolegi 3 zamki 2 skałkowe olbrzymie i jeden od Amber M 1858 , byłem ciekawy więc szukałem , widziałem na you tube jak w USA z tego modelu strzelali na strzelnicy
  .Z tego co pamiętam nabój to tekturowa tutka do której przytwierdzony był kapiszon , strzelec odrywał kapiszon wkładał do komory nabój i zamykał zamek następnie kapiszon kładł na kominek i strzelał . Kapiszon był dużo większy od normalnych . Może fi 6 mm a może nawet fi 8 mm .
  Istota polegała na tym że płomień musiał przepalić papier .
  Jak byś nie patrzył na temat , było szybciej niż od przodu ładować a poza tym jak widać na zdjęciach lufa ma normalny bruzdowany gwint , wiec można było strzelać pociskiem walcowatym i trzymał się toru .poza tym większy opór po gwincie wiec więcej prochu i większa siła .
  Jak z odprzodowego ogień skuteczny był na 200 może 300 metrów to myślę że 600 do 800 metrów można było strzelać .