1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

Wiatrówka Diana Model 23

Temat na forum 'Renowacja' rozpoczęty przez Eudokia, Sierpień 24, 2018.

1. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    No, ta o jest elegancka, musisz tylko poprawić etykietę bo w 1925 jej jeszcze nie produkawali. Niektóre źródła przyjmują 1939 ale znalazłem katalog z 1937 roku i w nim już była, projektów chyba w nim nie zamieszczali. Diana w tym okresie wybijała rok na stopie kolby, powinien być widoczny o ile nie jest zatarty.
    Veco, powaliłeś mnie tą śrubą krzyżakową, niedopatrzenie? A przecież Twoje ręce potrafią cuda zrekonstruować.
    Poniżej zdjęcie dla przypomnienia, jest w tym samym wątku.
    Przy okazji wszystkiego najlepszego w Nowym Roku 2019, ciekawych zakupów dużo zdrowia.
    Pozdrawiam serdecznie

Screenshot_20181231-122030.jpg

Ostatnia edycja: Grudzień 31, 2018
  2. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Spisałem kiedys dane z opracowan fabryki Diany i w/g nich wiatrówka mod 22 i 23 jest z 1926 r - i te wiatrówki są identyczne długosc 920mm waga 1,6 kg moze sie roznią jakims drobiazgiem. Dziekuję za życzenia - Do siego roku-zdrowia i realizacji zamierzen

3. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Pierwsze wzmianki o starej Dianie 22 są z 1925 roku i jest to typowy blaszak w przeciwieństwie do Diany 23 z normalnie już rozwiniętym systemem i lufą, jest też cięższa o 0,5 - 1,0 kg.
    Z daleka są podobne do siebie, po rozebraniu jednak diametralnie różne. W katalogu Diany z 1937 występują wspólnie, dla Diany 23 jest to pierwszy rok produkcji. Twoja Diana 23 nie ma nic wspólnego z Dianą 22, no może poza osadą. Jestem przekonany że rok jej produkcji to 1937-1939, spójrz na stopę kolby rok powinien być widoczny.

Screenshot_20190101-085136.jpg

Tutaj lepiej widać zasadnicze różnice w systemie

Screenshot_20190101-090853.jpg Screenshot_20190101-090917.jpg

Dziękuję za życzenia

4. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Intryguje mnie muszka z Twojej Diany 23, pierwszy wzór miał znacznie niższe posadowienie.
    Poniżej dwa zdjęcia starej i nowej z lat 60/70. Przyporządkuj je do swojej i sprawdz datę na stopie kolby.
    A tak przy okazji historyczny szczegół powstania modelu Diany 23. Ten model został wyprodukowany w bardzo dużej ilosci na potrzeby II wojny światowej. Myślę, że w 1925 jeszcze za wcześnie było na przygotowania do IIws

PSX_20190101_123219.jpg stary typ
    PSX_20190101_123251.jpg nowy typ

Dane katalogowe muszek pokazałem i opisałem w poście wyzej.

5. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Veco, jak tam, znalazłeś coś na tej stopie?
    Pozdrawiam

6. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Cenie sobie twoją dociekliwosc - i to ze lubisz stare wiatrówki i je kolekcjonujesz -ale ja aż takiej wagi do moich zbiorów nie przykładam- naprawiam konsarwuję i odkładam na regał - bo mam inne dla mnie ciekawsze tematy do roboty. Może w wolnej chwili znowu ta dianka wpadnie mi do rąk i poszukam jakis znaków na kolbie

7. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Wydaje mi się, że dociekliwosc jest cechą każdego z nas , Twoją również, bardzo spłyciłeś temat swojego zainteresowania wiatrówkami, szkoda, bo myślałem że z chęcią pomozesz. Faktycznie, nie pomyślałem, że możesz mieć inne ciekawsze zajecie, przepraszam i dziekuje, że że znałazłeś czas na odpowiedź. Temat Diany 23 możemy zamknąć, dla mnie ma ona już miejsce w czasookresie. Skup się na tym co lubisz.
    Pozdrawiam

8. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Jak wiesz mam b duzo kolekcjonerskich wiatrówek- Dian karabinków - 35 szt i pistoletów 6 szt- razem 41 szt. W 2018 r kupiłem 54 wiatrówki- wszystkie do roboty i sprzedałem 20 szt- wiekszosc za granicę. Z tego wynika ze mamy duzo warsztatowej roboty- i to nie tylko z wiatrówkami-zatem na razie dla mnie mało istotne sprawy muszą zejsc na dalszy plan.

9. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Nie szukaj, szkoda TwojegoTwojego czasu. Wszystkie jej cechy wskazują na okres powojenny, zmień tylko przy okazji śruby i zakres dat na etykiecie bo tak to ona jest mało kolekcjonerska. Diabeł tkwi w szczegółach. Warto się nad nimi pochylić szczególnie przy rekonstrukcjach.
    Dzięki za poświęcony mi czas.

10. Eudokia

Eudokia Nowy Użytkownik

Miasto:
    Gdańsk
    Witam!

Czy można gdzieś kupić taką muszkę? Proszę o informację.

11. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Ostatnia edycja: Luty 7, 2019
  12. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Kolega marboc pokazał dokładne zdjecia muszek do tej wiatrówki- i to proste rozwiazania - łatwo ją dorobic -i to radzę zrobic