1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

Wiatrówka miechowa?

Temat na forum 'Identyfikacja wiatrówek' rozpoczęty przez veco, Wrzesień 19, 2018.

1. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Jeden z moich kolegów ma stara wiatrówkę - na korbe- prawdopodobnie miechowa z ok 1850-70 r Nie wiem jak to działa - brak korby do napinania i kaliber te z spory ok 8 mm. Mam nadzieje że temat zainspiruje kolegów do wyrazenia swojej opini- i oceny

Załączone pliki:

2. antykwariusz

antykwariusz Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Jest to stara wiatrówka , podobna prezentowana jest w książce wydanej w Czeskiej Republice - lovecke zbrane /sprzedałem tą książkę aczkolwiek przekserowałem kilka opisów oraz ilustracji. Bardzo podobna była właśnie tam opracowana- autorem był Czech . pochodziła mniej więcej z połowy XIX wieku / w późniejszym terminie postaram się to odszukać i zamieścić/ i nie jest to wiatrówka MIECHOWA !!
    Miechowe były wcześniejsze !! Istota działania polegała na tym że z zewnętrznego źródła - miecha dostarczało się do najczęściej kolby sprężone powietrze, były też zasobniki w postaci butli wiszącej w okolicy osłony spustu , najczęściej z blachy miedzianej i krągłe.Dlaczego blacha miedziana? otóż rozerwanie stalowego zasobnika spowodowałoby okaleczenie użytkownika nie wnikając że wnętrze stalowej butli nie zabezpieczonej technologicznie przed korozją , powodowałoby reakcję gwałtownej korozji! wilgoć zawarta w powietrzu . Natomiast miedż jako plastyczny metal spowodowało by rozszczelnienie pęknięcie ograniczające bardzo lub do zera okaleczenie kogoś , nadto metal nie koroduje.
    Wracając do przedmiotowej wiatrówki , konstrukcja polegała na nakręceniu potężnej sprężyny kluczem z zewnątrz wkładanym w widoczny obudowany blachą mosiężna kwadratowy trzpień . Prawdopodobnie a raczej na 100 % po naciągnięciu sprężyny należało wiatrówkę załadować od przodu . Myślę że zawarte w lufie powietrze z atmosfery podlegało lekkiemu sprężeniu podczas pchania kuli do końca lufy co dodatkowo wzmacniało siłę strzału. Takie urządzenie musiało mieć dużą moc i być praktyczne do polowań na drobną zwierzynę -ptaki..
    Wykonanie takiej wiatrówki było bardzo kosztowne znacznie większej niż luksusowego sztucera! W grę wchodziły problemy ze skomplikowanymi mechanizmami i uszczelnieniem
    To cenna wiatrówka myślę że znalazł by się na nią nabywca .... z hojną ofertą oczywiście!! Stosunkowo do muszkietów jest bardzo mało tego typu wiatrówek które dotrwały do dziś i to w takim stanie zachowania

3. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    Na Bazos cz- wystawiono podobną wiatrówką -- opisana jak wiatrówka miechowa z ok 1800 r oznakowana na lufie M. Maringen - wiedenskiego puskara Cena niewielka 25 tys ck

Załączone pliki:

4. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Wiatrówki miechowe były napędzane potężną sprężyną w kształcie litery V którą napinało się (rozwierało) poprzez jedną czwartą obrotu dostawną korbką. Pomiędzy "ramionami" sprężyny był skórzany miech który po zwolnieniu spustu był ściskany sprężyną i wypychał powietrze do lufy. Cały mechanizm mieścił się w kolbie. Wiatrówki te nie były chyba zbyt popularne bo skomplikowane i drogie a mocne też prawdopodobnie nie były bo droga powietrza do lufy była "daleka". Musiały być za to bezodrzutowe.

5. veco

veco Użytkownik

Miasto:
    Wrocław
    wróciłem do tej wiatrówki- bo to typowa Miechówka- pod kolbą co widac na zdjęciu ma wystający szpindel który słuzy do łamania lufy- podobnie jak w bugelspannerach - i lufa się lekko opuszcza by z tyłu załadowac srut. Pozostałe napinanie i działanie b dobrze opisał kolega-

Załączone pliki: