1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

Wszystko o strzelaniu - Eavg, muszka, szczerbinka, diopter czy luneta

Temat na forum 'Baza wiedzy' rozpoczęty przez marboc, Lipiec 10, 2019 o godzinie 18:52.

1. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    W związku z tym, że zaczynamy pisać już o strzelaniu po różnych różnistych wątkach proponuję używać do tego ten temat.
    Wiadomo, że wiatrówki zostały stworzone do strzelania (jakie to oczywiste) i wiele osób wykorzystuje je starsze lub młodsze właśnie do tego celu.
    Wiele osób szuka na tym forum wiatrówek wiedząc o tym ze mamy również egzemplarze do sprzedania. W większości kolekcjonerzy kupują i sprzedają czasami nie zastanawiając się nad tym co dany egzemplarz potrafi. Jak sprawdza się w swojej zaprojektowanej roli, jaki wynik można uzyskać i czy jest nadal bezpieczny dla siebie jak i dla użytkownika. Często przedstawiamy nasze wiatrówki tylke o na zasadzie rysu historycznego i wyglądu. Fajnie bo aardzo bogate sąvte zbiory i wiedza w nich zawarta. Brakuje mi tylko w tym tych detali które pokazuja ich możluwości, ze często ta bardzo stara wiatrówka nie ustępuje tej dzisiejszej. No może poza wyglądem.
    Dużo osób ma problem z używaniem przyrządów celowniczych, możemy imw tym tutaj pomóc.
    Możemy też tutaj właśnie pokazać swoje a właściwie wiatrówek, osiągnięcia.
    Zapraszam wszystkich strzelających do udziału w tym temacie.

Na początek chciałbym zaprezentować najstarszy w swoich zbiorach karabin wiatrówkę Oryginal Jung Roland pochodzącą z 1949 roku, cały czas jest sprawna i w użyciu. Mimo swojej prostoty potrafi zrobić na 10m porządny wynik. Eavg 8,79J przy gładkiej lufie skupienie rzędu 1 cm. Myszka i szczerbinka otwarte czyli bez zadnych wodotrysków a efekt gwarantowany. Myszka ma regulację w poziomie a szczerbinka w pionie i poziomie w genialnie prosty sposób :)

20181005_101301.jpg
    20181002_141352.jpg

Dla porównania wynik póżniejszego wydania sportowego Haenela, matschowy model 303 Super

PhotoEditor_20190709_170535295.jpg

Wymiata no nie :)

2. Apacz99

Apacz99 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Przeźmierowo
    Ten temat chodzi mi po głowie od kilku lat. Czy są jakieś ogólne zasady? Rozumiem na razie że strzelamy z odległości 10m do tarczy 14x14cm – ale nigdzie nie podano (nie znalazłem) z jakiej pozycji: stojącej, leżącej, a może z podparciem lufy… Czy są różne kryteria (np. dystans) dla „muszki i szczerbinki” a inne dla lunet (czy też jest podział np. na ich ogniskowe). Śrut (płaski, grzybek czy kulka, jaka masa) – „porównywać” możemy wiatrówki o tych samych kalibrach czy różnych. Koledzy piszą że wiatrówka ma mały rozrzut – ale w jakich warunkach to stwierdziliście? Interesuje mnie również czy ktoś ma sprawdzoną metodę ustawiania przyrządów celowniczych (muszka / luneta), kiedyś znalazłem w sieci taki sposób: narysować duży krzyża na dużej kartce i stopniowa korekta ustawień co kolejne sześć strzałów – ale może ktoś ma bardziej dokładny sposób?

3. Marek

Marek Użytkownik

Miasto:
    Psary
    Chyba dobrze byłoby ustalić jakieś zasady, po publikujemy wyniki/tarcze, niektóre z nich to prawie tarcze z Olimpiady, ale nie znamy warunków w jakich strzały zostały oddane. Nie sądzę, aby te centralne trafienia były uzyskiwane z wolnej ręki, w ograniczonym czasie dla serii strzałów.

W strzelaniu czarno prochowym jest prosta reguła:
    Na 50 metrów, pozycja stojąca, bez podpórki, 13 strzałów (3 próbne, 10 głównych) - czas 30 minut,
    na 100 metrów, pozycja leżąca, broń w rekach, reszta bz,
    na 300 metrów, można broń podeprzeć, użyć pasa, reszta bz.

Tak więc by móc się porównywać, powinniśmy ustalić jakieś zasady, ale rodzi się pytanie, czy porównujemy wiatrówki czy strzelców.
    Jeżeli wiatrówki to proponuję:
    Pozycja siedząc, podpórka (woreczki z piaskiem), śrut 10m - płaski, powyżej grzybek, no i oświetlenie/pora dnia też ważne. No i konieczna informacja o przyrządach.

Porównywanie strzelców na forum chyba nie ma sensu, od tego są zawody.

4. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Myślę, ze nie powinniśmy sztywno ustalać jakichś zasad. Zakładałem ten temat z myślą o wszystkich z wszystkiego strzelających, oczywiście w ramach wiatrówek długich i krótkich, tak żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niekoniecznie mistrzostwo OPEN. To nie mają być zawody.
    Apacz99 fajnie zaczął od pytania o sposoby zerowania lunety czy tam muszki. Pokażmy tutaj jakie mamy sposoby, jak się to udało ustawić, jakąś 5, 10, 40 czy 60tke co kto woli. Uczymy się całe życie w różny sposób. Podzielmy się swoimi doświadczeniami w strzelaniu.
    A jak ktoś ma taką potrzebę to to niech założy temat z określonymi zasadami np pkn 10m wolnostojąca.
    Apacz99, odpowiadam na Twoje pytanie
    Ja stosuję takie dość proste rozwiązanie na kartce A4 z tekturową podkładką, zaczynam od środkowego krzyża ze starych wiatrówek po 3 strzały i korekta a dla nowszych po 1 strzale i korekta. Na bocznych krzyzach sprawdzam i ewentualnie koryguje po 5 strzalach, potem idę na tarcze paskowe, po 10 strzałów. Wprowadzam to do programu i tam mam fajnie pokazane co jeszcze trzeba zrobic. Przy ustawieniach do matschowego strzelania na pkt robię serie dla różnych śrutów po 40 strzałów a jak znajdę już ten przypisany do wiatrówki to po 60.
    Jezeli jest ktoś chętny to z przyjemnością założę nowy temat PPN 10m z wolnej ręki :)

A to moje narzedzia

PSX_20190711_085518.jpg PSX_20190711_091833.jpg Screenshot_20190710-203143.jpg PSX_20190711_092249.jpg

.

Ostatnia edycja: Lipiec 11, 2019 o godzinie 09:33
  5. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Marku, masz rację, porównanie strzelców powinno odbywać się na strzelnicy a nie w necie. Są też do tego dedykowane fora w necie
    Myślę jednak że znakomita większość strzela po swoich własnych "strzelnicach" (też ciekawy temat jak kto to robi) mając większy komfort i mniej obciachu strzelając często z leciwych wiatrówek. Niektórzy również z innych różnych powodów nie mogą lub nie chcą brać udziału w strzelaniu jako członek klubu czy bractwa czy nawet w OPEN.
    Z chęcią natomiast popatrzą i przeniosą nasze doświadczenia na swoje podwórko a może nawet, do czego bardzo namawiam, wezmą udział w tym forum.
    Strzelać każdy może raz lepiej raz gorzej no nie. A jeżeli jest inaczej to po co były by wiatrówki.
    Marku czarnoprochowej bym tutaj nie umieszczal z racji tytułu tego forum, wiem, ze je lubisz i może admin by nie miał nic przeciwko założeniu takiego działu, nie wiem, spróbuj.

Ostatnia edycja: Lipiec 11, 2019 o godzinie 09:57
  6. Marek

Marek Użytkownik

Miasto:
    Psary
    Oczywiście się z Tobą zgadzam, czarny proch to trochę inna bajka. Posłużył za przykład, że można stworzyć proste zasady, obowiązujące na całym świecie, na wszystkich zawodach. Ogólne zasady muszą być proste i jednoznaczne. A i tak czasami jest duże pole do dyskusji w historycznych replikach, na przykład odnośnie przyrządów celowniczych. Ogólne stwierdzenie, że mają to być przyrządy z "epoki" czasami nie wystarcza. Dawniej, w wojskowym karabinie muszka była jednolita z lufą i choć kształt może być z "epoki", ale już mocowanie na jaskółczy ogon to dyskwalifikacja.
    Tak więc stwórzmy proste zasady dla potrzeb naszego forum, a i tak przy ich stosowaniu osiągniemy bardzo różne wyniki z tej samej jednostki, bez ruszania przyrządów; wystarczy pora dnia, słońce nie z tej strony itp. Tak więc pokazując tarczę z wynikami, warto czasami napisać np. "w samo południe", albo w "pokoju, przy 40W żarówce.
    Pozdrawiam

7. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Poruszyłeś bardzo ciekawy temat słońca. Nie każdy wie ze potrafi nieźle namieszac i ze nie warto z tego tytułu grzebać przy przyrządach celowniczych a tylko uwzględnić ten czynnik podczas strzelania.
    Poniżej przykład lewa tarczka w slóńcu druga w oświetleniu sztucznym, obie 10m, reszta jest na tarczkach
    Różnica ogromna, wystarczy, ze słońce zajdzie :), dlatego miedzy innymi mistrzostwa odbywają się w halach, zero wiatru i stałe oświetlenie. Dla wszystkich identyczne warunki.
    A ja właśnie przy kawce czekam aż słońce zniknie z zasięgu mojego wzroku :)

PSX_20190711_110511.jpg

8. Marek

Marek Użytkownik

Miasto:
    Psary
    Dwie sprawy.
    Pierwsza, to powyżej pisałem o zasadach dla broni długiej.
    Myślę, że dla pistoletu podpórka nie ma sensu, a wręcz przeszkadza. Zawodnika sprawdzałbym w jednoręcznej, tradycyjnej postawie,
    broń natomiast, strzelając z 2 rąk.
    Druga sprawa, to poruszona przez Was teoria ustawiania celownika.
    Ja do tego podchodzę trochę inaczej.
    Po pierwsze nie walczę o życie, oczywiście metoda z kartką i krzyżykami ma zastosowanie, ale max. po 5 strzałów. Strzelanie serii po 60, czy nawet 40 strzałów, to już według mnie pisanie pracy doktorskiej. Zasada strzelił, trafił, cel nie żyje mnie w każdym razie wystarcza.
    Podobnie podchodzę (znów czarny proch) do wyników z większych kalibrów, mieści się w czarnym, przeciwnik zginął, jest o key, rozrzucone po tarczy, oj, trzeba popracować. Oczywiście to strzelanie dla przyjemności, na zawodach decyduje punktacja.
    Oczywiście każdy z nas, strzelając, ma swój własny, nie wymuszony cel do osiągnięcia, i dlatego to jest fajne.

9. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Ok, do tych naszych kolekcjonerskich to jak najbardziej wszystko pasuje ale dla ambitnych matchowców już nie. Do wiatrówek myśliwskich też nie. Tu precyzja jest już bardzo wymagana
    Rolanda kończe na 5 lub 10 strzałach bo to w zupełności wystarcza. Ale...
    Jak mam strzelać do tarczy to już inna bajka, dla mnie wtedy jak strzelać to strzelać dokładnie. Ważny wtedy jest śrut i skupienie. To jest wtedy Match. A takie wiatrówki też mamy.

Dzisiaj miałem okazje postrzelać z GAMO Hunter 440, wiatrówka jest własnością naszego kolegi Horyzonta13. Zawsze chcialem mieć taką wiatrówkę, dzisiaj już niekoniecznie. Idealna dla myśliwych i dla tych co lubią moc. Wali jak z wiadra. Łomot przy tym niemiłosierny, sasiad myślał, że III wojna światowa się zaczęła :)
    Do naszego zbieractwa niezbyt pasuje, historii też niezbyt ma, duszy też nie ma ale wygar to ona ma. Strzelanie z niej dla mbie nie sprawiło oczekiwanej przyjemności. Z krzyżem problemu nie miałem bo znam tą lunetę i wiem co potrafi i ile trzeba grzebać żeby wyzerować. Inna sprawa, ze tylko taka wytrzyma ten łomot

PSX_20190711_140738.jpg

Dalej tarczka od KPN 10m i taki był dystans, pełne słońce wiaterek taki, ze zwalać nie ma na kogo. Tutaj dopracowanue zera, 5 strzałów wystarczyło, obróbka w programie zczytującym i analiza do ewentualnej korekty. Dla myśliwego rzecz bardzo istotna.

PSX_20190711_141832.jpg PSX_20190711_141938.jpg PSX_20190711_141706.jpg

Jak na razie 9 strzałów wystarczyło i pewnie normalnie bym już tą orkę odpuścił ale dia Horyzonta chciałem zrobić dokładniej, myśliwym pewnie nie jest i po lesie z tym nie będzie biegał ale niech wie co ma. Zrobiłem jeszcze dwie serie po 10 strzałów i miałem serdecznie dosyć.
    A wynik jest taki, fi 15 mm co przy tym kopnięciu uważam, że nie jest źle.

PSX_20190711_134419.jpg PSX_20190711_134136.jpg PSX_20190711_134211.jpg

A tak wygląda ten wyczynowiec

PSX_20190711_134026.jpg

Ostatnia edycja: Lipiec 11, 2019 o godzinie 14:43
  10. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Oczywiście, mój cel to nie ruszyć "8" a niedawno jeszcze była to "7"

11. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Fajnie że marboc -gł snajper tego forum i najbardziej aktywny obecnie członek założył ten temat. Apacz 99 -odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania znajdziesz w internecie gł w forum - broń iweb pl -dział wiatrówki są tam osobne działy strzelania match czyli wyczyn i strzelanie tarczowe,regulaminy,sprzęt itp, osobno strzelanie do blaszanych sylwetek zwierząt w terenie na różne odległości (do 41m) , strzelanie do malutkich metalowych sylwetek zwierząt z 10m i wiele innych. Wyszukiwarki są teraz tak inteligentne że wyszukasz co chcesz. Są jeszcze inne polskie fora a jak znasz języki to i zagraniczne. Zawody to inna bajka -brałem nieraz udział gł z kbks-ów ,to znam te emocje. Moje zdanie takie że można robić jakieś ligi i strzelać zaocznie (można znaleźć w internecie że już tak strzelają) ale ja się na to nie piszę. Ja strzelam po swojemu do tarcz : niedzielami na 50m do tarczy kbks-owej, na co dzień 16m do tarczy z 12-tką , oraz w niepogodę i w zimie z 6m (tyle mam w piwnicy) do maleńkiej tarczki "olimpijskiej" do jakiej marboc strzela z 10m. Codziennie ok 50 strzałów. Aby było śmieszniej mam zeszyt gdzie notuję od 85 roku wszystkie tarczowe wyniki w kolumnach: data, wyniki serii 10-cio strzałowych, średnia serii za dzień, suma pkt-ów od początku roku,ilość serii od początku roku, średnia narastająca od początku roku, uwagi. Wyniki zamykam corocznie tak że mogę walczyć sam ze sobą-polecam.

Ostatnia edycja: Lipiec 12, 2019 o godzinie 06:06
  12. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Krzysiek199 do snajpera to mi jeszcze bardzo daleko. Aktywny, bo pozostali jakoś wymiękli. Czasami się zastanawiam czy to ktoś jeszcze czyta. Jedyny Aruś umiał się publicznie przyznac ze już go to tak nie interesuje i wyprzedaje zbiory. Ja natomiast przezywam renesans swojej miłości do czynnych wiatrówek. W dużej mierze dzieki Hiryzontowi13 i POTOPowi.r
    Dzisiaj podczas przestzeliwania GAMO Hunter 440 delektowałem się zapachem spalonego smaru.
    Ten sam zapach co po strzale z ostrej.
    Ligi to my tu nie zakładamy, jedynie chciałbym, żeby dzielić się z innymi swoimi doświadczeniami strzeleckimi, liczę na Ciebie i Marka w tym zakresie, reszta chyba tylko zbiera :)
    Ja dzisiaj miałem bardzo pracowity dzień, najpierw GAMO pozniej cztery serie po 10 z pistoletu do tarczek kpn na 10m, dwa razy cztery serie po 10 z pistoletu do tarczek ppn i na koniec jedna seria 6 razy po 10 strzałów z FWB65 ze śrutem H&N Logo Sport co by nie mieć złudzeń, ze jest do bani, wynik wrzucę jutro bo nie chce mi się już dzisiaj tego obrabiac.

13. Apacz99

Apacz99 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Przeźmierowo
    Dziękuję Wszystkim za odpowiedź. Nie, w moim pytaniu nie chodziło mi o zasady turniejowe, ale o jakieś ujednolicenie – jeżeli ktoś napisze że ma bardzo celny egzemplarz wiatrówki, to czy są jakoś określone warunki, w jakich mają zostać oddane strzały. Jeżeli dobrze zrozumiałem Kolegów, to podstawa jest taka: 10m, tarcza 14x14cm, pozycja z podparciem lufy (bez znaczenia czy muszka czy luneta)? Marboc – bardzo dziękuję za podanie Twojego sposobu „zerowania” – zaciekawiło mnie co to jest program sczytujący i co daje obróbka wyników – możesz chociaż dwa zdania? P.S. Wiem że nie miejsce i nie ten dział, ale skończyłem odnawiać karabinek Norica 56 – starszy model (w danych czasach odkupiony od POTOP-a, który stwierdził że dla niego jest „zbyt nowy”) – czy ktoś mam może zdjęcia okolic spustu, brakuje mi „języczka” blokującego i nie mam pomysłu jak go dorobić. Pozdrawiam.

14. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Do odczytania tarczy używam programu TargetScan. Uruchamiasz program, wybierasz rodzaj tarczy, robisz zdjęcie tarczy i pełna analiza gotowa. Rozrzut, pkt pełne i dziesiętne, dane do korekty SPT zarówno liczbowe jak i graficzne.. Prosty i skuteczny, na też raport w postaci PDF.

Co do określenia warunków testowania celności to zwyczajowo przyjmuje się 10m i tarczę do kpn lub ppn zależy z czego strzelasz, karabin czy pistolet, to są tarcze dedykowane. Przestrzeluwanie karabinu najlepiej robić z pozycji siedzącej z podpórką osady a nie lufy, w miejscu w którym tłok uderza w cylinder. Z pistoletem to jest różnie, nie każdy lubi podpòrkę lub chwyt jednoręczny tak jak np Webley Tempest koniecznie bez podpórki i dwie ręce.
    Typiwe tarcze do kpn mają rozmiar 14x14 a do ppn 17x17 cm i okrojone dla "zaawansowanych" (od 2) 14x14 cm. Dla wiatrówek matchowych lepsze są paski pi 5 tarcz, po jednym strzale do jednej tarczy, widzisz wtedy gdzie strzelasz lub zwymiarowana prowizorka

Karabin kpn 10m

Screenshot_20190712-030742.jpg PSX_20190712_030701.jpg PSX_20190621_115237.jpg

Pistolet ppn 10m

Screenshot_20190712-031002.jpg Screenshot_20190712-031037.jpg

Załączone pliki:

Ostatnia edycja: Lipiec 12, 2019 o godzinie 04:00
  15. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    A to obiecane wyniki FWB 65 ze śrutem H&N Logo Sport 4.5mm/0.48g, wynik podobny do uzyskanego ze śrutem Crosman Match 4,5mm/0.50g. Następnym śrutem będzie JSB Match 4.5mm/0.50g
    Apacz99, tak wygląda pełen raport z TargetScan. Świetna rzecz do treningu.

PSX_20190712_035315.jpg PSX_20190712_035227.jpg PSX_20190712_035337.jpg

Ostatnia edycja: Lipiec 12, 2019 o godzinie 04:02
  16. Apacz99

Apacz99 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Przeźmierowo
    Marboc – bardzo, bardzo dziękuję! Potrafię na wiele sposobów odnowić osadę, POTOP nauczył mnie jak można dorobić brakujące elementy systemu, ale to co Ty przedstawiłeś, to świat o który nie miałem pojęcia. Jeszcze raz DZIĘKUJĘ za podzielenie się wiedzą.

17. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Dzięki, cieszę się że mogłem pomóc. Strzelaj i pokazuj jak Ci idzie, będziemy kibicować i wspierać.
    :)

18. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    A tu mam prezencik dla zaawansowanych, jest również wariant dla ppn 10m, można również ustawić czasy indywidualnie, program zlicza strzały w dość dokładny sposób. Przydatny do intensywnych treningów i wypracowania w sobie taktomierza :)

Aplikacja jest na androida i nazywa się 25m pistol timer, koszt 0zl

PSX_20190713_191329.jpg

19. krzysiek_-199

Miasto:
    Śląsk

Załączone pliki:

20. krzysiek_-199

Miasto:
    Śląsk
    Witam! Syn wrzucił mi kilka zdjęć : wiatrówka to TX-200 mk3 z 5 krotnie (myślę że już ostatecznie poprawianą osadą olejowaną i na koniec woskowaną), kilka stron historycznego już zeszytu z wynikami o którym pisałem-dalej używanego -musiałem wstawić dodatkowe kartki oraz kilka tarcz dla porównania ich wielkości -duża czysta formatu A4 to "kabekaesowa" , do 12-tki to aktualne do których teraz strzelam z 16m z wolnej i z otwartych a mała "olimpijska" z 6 m w piwnicy. Inne tarcze to stare czeskie sztywne na brystolu z centralną dziesiątką. W zeszycie 2 pokazane strony to wyniki z pistoletu "Łucznik 70" -serie po 5 strzałów (na 60 możliwych) do tarczy z 12-tką z 6m z wolnej jedną ręką -kilka razy powtórzyłem najlepszy wynik 59 pkt -max nie udało się nigdy ale spróbujcie z 6m jedna ręką z takiego pistoletu do takiej tarczy.Pozdrawiam

Ostatnia edycja: Lipiec 14, 2019 o godzinie 12:31