1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

Wszystko o strzelaniu - Eavg, muszka, szczerbinka, diopter czy luneta

Temat na forum 'Baza wiedzy' rozpoczęty przez marboc, Lipiec 10, 2019.

1. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Niezły sztucer, prezentuje się wspaniale, wyniki nie gorsze.
    Krzysztof, podaj średnicę czarnego pola w 12tce.
    Systematyczność wzbudza we mnie ogromby podziw. Pięknie to wszystko wygląda.

2. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Średnica czarnego pola w tarczy z 12-tką wynosi 30mm i jest taka sama jak czarnego pola w maleńkiej "olimpijskiej" tarczce do jakiej Ty strzelasz z 10m tylko w małej czarne pole od czwórki a we większej czarne to dziesiątka i jedenastka.

3. POTOP

POTOP Moderator Członek Załogi

Miasto:
    Poznań
    Takie małe pytanko: do jakiego rodzaju strzelania służy taka tarcza:
    2019-07-14 20.15.57.jpg

4. Marek

Marek Moderator Członek Załogi

Miasto:
    Psary
    Witam wszystkich. Właśnie wróciłem z 3 dniowych zawodów nazwanych tym razem Training Camp. Muszę się pochwalić, przywiozłem 3 3ecie miejsca, W konkurencjach:podstawowej (winchester, 2 rewolwery i okopówka)- oczywiście amunicja na czarnym prochu, 2-ga to Josey Wales (4 rewolwery i okopówka), ale strzelanie z obu rąk, no i Buffalo Rifle 100m, czyli jednostrzałowy karabin. Ale najbardziej ucieszyły mnie strzały z pożyczonego rewolweru na 50 m, wprawdzie punktowanego miejsca nie zająłem, ale na 10 strzałów trafiłem gościa w serce i w to co kura znosi.
    A teraz spokojnie po umyciu broni wrócę do pneumatyki.

5. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Widziałem kiedyś szwedzkie tarcze podobne do tej ale trochę większe, do czego były nie wiem.
    Krzysiek199 używa takich 12tek ale tez są większe i czarne pole ma 30mm
    Takie małe to pewnie do karabinku

Ostatnia edycja: Lipiec 15, 2019
  6. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Nareszcie znalazłem śrut do FWB 65.
    Nie jest zbyt drogi i wyśmienicie nadaje się zarówno jako treningowy jak i do pkt.
    Poniżej aktualny najlepszy wynik FWB 65 na śrucie RWS Basic 4.5mm/0.47g (na opakowaniu 0.45g) Typowy śrut dla pistoletów. Seria PPN 60

Screenshot_2019-07-23-19-12-04.png Screenshot_2019-07-23-19-11-58.png Screenshot_2019-07-23-19-11-19.png

7. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Jutro będę przestrzeliwał HW 50S. Właścicielem jest Horyzont13. Ciekawe jak to wyjdzie. Zawsze myślałem źe jest większy od HW 35 a tu taka niespodzianka. Przypomina mi Walthera 51. Cdn

8. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Już przestrzelony, gołym okiem widać ja różnie zachowuje się ten sam śrut w innej lufie, w tym przypadku nie można spodziewać się cudów po RWS Basic

PSX_20190724_122818.jpg

9. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Pierwsze przestrzelanie żeby ustawić przyrządy celownicze (krzysiek199, jak to piszę to zawsze myślę o Tobie :))
    Za dużo do roboty nie miałem, chwyciłem pierwszą tarcze z brzegu a że u mnie teraz króluje pistolet to tarcza spora ale dziesiątka za to dobrze widoczna bo w środku ma białe pole. Prawidłowo ten typ powinien mieć diopter ale go nie ma. Ma za to lunetę, którą później założę. Sprawdziłem najpierw z otwartych.
    Strzelanie z niego to wielka przyjemność żadnych blokad, ładnie się łamie. Szczerbinka i muszka bardzo czytelne, pokrętła można by powiedzieć mikrometryczne. Strzał nie jest głośny i ma mały odrzut. To po prostu jest maczówka, zobaczymy jutro czy wyniki to potwierdzą. Zerowanie jest fajnie skupione. Powinno być dobrze. Zakończyłem po 5 strzałach bo straciłem z oczu białą plamkę dziesiątki.

PSX_20190724_204621.jpg

10. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    FWB 65 zadziwia mnie coraz bardziej, ze śrutem RWS Basic ma naprawdę ładne skupienie. Warto było szukać
    Najlepsza "5"

PhotoEditor_20190725_081014072.jpg

11. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Porównując to zestawienie z FWB 65 gdzie RWS Basic jest zdecydowanym faworytem uzmysławia naocznie jak różne preferencje mają różne lufy i jak bardzo jest to ważne dla matchowych wiatrówek. Wystarczy przeliczyć różnice warości skupienia MR w tej samej lufie dla śrutu QYS i Bardzo często stosowanym z automatu śrutem H&N FM lub Sport. Różnica 1mm powoduje utratę 2 z 50 pkt, przy serii kpn 40 jest to już 8 pkt a przy kpn 60 12 pkt. Mam nadzieję że dosyć czytelnie to pokazałem i opisałem.
    Jednocześnie potwierdzam wcześniejsze wyrażone bardzo pozytywne opinie o HW 50S jest bardzo uniwersalnym zarówno dla młodzieży jak i dorosłych

PhotoEditor_20190727_093825935.jpg

12. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Strzelanie z wiatrówki bez śrutu.

Popularnie nazywane strzałem na sucho. Są różne opinie na temat szkodliwości lub nie takiego postępowania. Opiszę trochę proces jaki powstaje podczas normalnego strzału.
    Po naciśnięciu spustu tłok z całym impetem uderza w poduszkę piwietrzną wytworzoną w cylindrze poprzez "zapchanie" lufy śrutem. Wielkość tej poduszki zależy od wielkiści i ciężaru śrutu. Przy strzale na sucho poduszka nie występuje i tłok uderza z całym impetem w ścianę cylindra.
    Moim zdaniem skutki mogą być następujące:
    • Przedostanie się smarów do komory sprężania powodując dislowanie, większy rozrzut przestrzelin, detonacje
    • Uszkodzenie uszczelki tłoka
    • Pęknięcue sprężyny
    • Uszkodzenie tłoka
    • Uszkodzenie cylindra
    Oczywiście skala potencjalnego zniszczenia będzie zależeć od mocy i stanu technixznego wiatrówki.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Stosujecie taki strzał zawsze i dla każdej wiatrówki?
    Znacie przypadki uszkodzeń po oddaniu takiego strzału?
    Zapraszam do dyskusji i ankiety

https://wiatrowki.cloudtown.pl/thre...daje-nie-oddaje-czasami-kiedy.1101/#post-6530

Ostatnia edycja: Lipiec 31, 2019
  13. Marek

Miasto:
    Psary
    Dzisiaj spędziłem popołudnie na strzelnicy, próbując dogadać się z dwoma Scharpsami, jednym oryginalnym w kalibrze .52 / na papierowe ładunki oczywiście / i drugim dzisiejszej produkcji w kalibrze .45 / naboje w łuskach 45/70 ale z zapłonem kapiszonowym/. Dwa razy po 13 strzałów, więcej ramię nie wytrzyma. Po 5-poprawa celownika. Pierwszy egzemplarz, na 50 m mieszczę się w czarnym, drugi- trzeba jeszcze popracować. Potem trochę pracy na strzelnicy i teraz śmietanka.
    Po wszystkim w 2 seriach po 5 strzałów próbowałem ustawić diopter w mojej Dianie 75 T01. Odległość 25 m. Wyszło tak.
    DSC08022.JPG
    I teraz seria 10 strzałów po ostatnich pokręceniach/ tez 25 m/:
    DSC08023.JPG
    4,4,5,7,7,7,7,8,9,10, czyli 3 zerwane, a reszta może być. Trzeba jeszcze trochę korekcji.
    Do Waszych idealnych wyników jeszcze daleko, ale coraz bliżej.

marboc lubi to.
  14. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Wyzwanie przyjęte. Zaplanowane na przyszły tydzień :)

15. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    A to lipcowy urobek. Ma ktoś jakiś pomysł na przerobienie tego. Pozbycie się z tej mieszanki papieru i przerobienie na wypadek ww

2019-08-01 15.20.44.jpg

16. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Czyli mówimy o tej tarczy. 12-10mm, 11-20mm, 1-30mm, 1- 123mm? Juz wiem ze będzie ciężko. 6m to jakiś angielski dystans. Potop, potrzebuje Twoje tarczki :)

2019-08-01 20.12.28.png

17. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Marboc wierzę w Ciebie- ale jedną ręką i bez podparcia. Tak to taka tarcza. Ołów z wystrzelonych z papierem przetop jak masz warunki i ci się chce lub do kubła-zmieszane.

18. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    Łucznik jedną ręką to spore wyzwanie no ale do tego był stworzony. Postaram się aco do podpierania to te pstolety raczej nie nadają sie. Tempest i FWB również

19. Marek

Miasto:
    Psary
    Ołów z papierem moee przetopić, u mnie to prawie produkcja w związku z kulami do czarnego prochu.

20. marboc

marboc Użytkownik

Miasto:
    Poznań
    No to spróbuję jak to przetapiasz?