1. Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie w celach utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.

Więcej informacji...

ZAWODY - XXI Strzelanie o Trofeum Złotego Niedźwiadka

Temat na forum 'Czarnoprochowa' rozpoczęty przez Marek, Październik 4, 2019.

1. Marek

Marek Użytkownik

Miasto:
    Psary
    Jutro odbędą się na Strzelnicy, położonej na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, zawody Trofeum Złotego Niedźwiadka. to już 21.
    Zgłosiło się jak do tej pory 36 zawodników, którzy wystartują w 11 konkurencjach czarno prochowych, 5 karabinowych i 6 pistoletowych. Zameldowali się zawodnicy z całej Polski, a także są osoby z Czech.
    Strzelania zaczynają się o godzinie 10.00, ostatnia kolejka jest wyznaczona na 15.15.
    Poza strzelaniami zawodniczymi, po ich skończeniu, w oczekiwaniu na wyniki, uczestnicy tradycyjnie będą strzelać, tym razem z broni centralnego zapłonu, "niespodzianki".
    Na tyczce jest kur, którego nie wolno trafić, a trzeba strzelać dotąd, dokąd tyczka na której jest umieszczony, nie złamie się od pocisków. Strzelamy po 1 strzale, do końca kolejki, i znów, powtórka w tej samej kolejności, aż do skutku. Wygrywa ten, od którego strzału tyczka się złamała.

Ja startuję w 5 konkurencjach, w zasadzie przygotowania są już zakończone.
    DSC08459.JPG
    Zabieram ze sobą to, co na zdjęciu plus walizeczka - niezbędnik ze wszystkimi rzeczami, które mogą się przydać (zatkanie kominka, wymiana skałki, odkręcona jakaś śrubka, młoteczek, WD40, balistol, ręczniki do rak, kombinerki itp, cała góra rzeczy), no i oczywiście luneta do obserwacji wyników na tarcz.

1 konkurencja, godzina 10.00, Kuchenreuter, czyli pistolet na 25 m, z jednej ręki, stojąc, 13 strzałów, 30 minut.
    Od góry: pistolet, lejek do prochu, oprawiony kijek do wbijania kuli, przyrząd do wciśnięcia kuli, flejtuchy, kule i fiolki z prochem po 1 gramie.

2 konkurencja, godzina 10.45, Sharps 50, czyli karabin Sharps z zapłonem kapiszonowym, stojąc, 50 m, 13 strzałów, 30 minut.
    Tu mnie rzeczy, karabin z przeziernikiem, nad spustem pokazany pocisk (w łusce jest 0,8 grama drobnego prochu na dnie, 3 gramy grubszej frakcji prochu, 1 gram kaszki manny no i nasmarowany pocisk kalibru .54", reszta pocisków w pudełku, kapiszony.

3 konkurencja, godzina 13.00, Lamarmora, czyli karabin wojskowy, kaliber pow.13,5mm, tu Mauser 1857r, kaliber .54",replika.
    Karabin, przyrząd do osadzania pocisku, krótki lejek do prochu, nasmarowane pociski, proch we fiolkach po 3 gramy, no i kapiszony, te same co w Sharpsie.

4 konkurencja, godzina 13.45, Vetterli, tu używam karabinu kalibru ,36", z zamkiem typu underhammer, stojąc, 50 m, 13 strzałów.
    Na lewo od lufy przyrząd do wkładania pocisku, drugi do czyszczenia lufy pomiędzy strzałami, na prawo lejek do prochu, na lewo poniżej fiolki z prochem po 2 gramy, kule, flejtuchy.

5 konkurencja, godzina 15.15, Pennsylvania, czyli karabin skałkowy, 50m, stojąc, 13 strzałów.
    Na lewo od lufy, lejek, przyrząd do czyszczenia lufy, przyrząd do wciskania pocisku, na prawo: proch we fiolkach po 4 gramy, kule i flejtuchy.
    Tak więc czeka mnie 2,5 godziny czystego strzelania na stanowisku, co 2 strzelana, następujące po sobie, przepisy wymagają 30 minut przerwy. Jest ona konieczna, po godzinie strzelania ma się naprawdę dość, konieczna jest chwila wytchnienia na napicie się herbaty, przegryzienie czegoś.

Ciąg dalszy nastąpi po zawodach, może uda mi się zrobić kilka zdjęć.

2. krzysiek_-199

krzysiek_-199 Nowy Użytkownik

Miasto:
    Śląsk
    Witam! Marku życzę wielu "pudeł" tzn miejsc na podium. Też mnie rajcuje strzelanie z czarnego prochu ale nie za bardzo chciało by mi się potem myć broni po strzelaniu dlatego mając kilku kolegów strzelających z CP kilka razy spróbowałem tej zabawy - czarnoprochowa ma przyjemnego kopa nawet przy dużym kalibrze -kolega ma dobry karabin CP kal 54 z przeziernikiem i raz Marku strzelaliśmy z niego na strzelnicy normalnie z 50m do przepisowej tarczy i przyszli myśliwi ,którzy przestrzeliwali lufę kulową w trójlufce na 100m więc musieliśmy się cofnąć na te 100m i syn kolegi bardzo dobry strzelec strzelił 5 razy do tarczy ze 100m z tego karabinu czarno CP -kulą w flejtuchu i wierz lub nie ale rozrzut tych 5 strzałów wynosił 5 cm. Pochwalę się że raz strzelałem z cieszynki z oryginalną 300 letnią lufą ,którą odbudował kolega co opisał w czasopiśmie " Dawna Broń i Barwa" nr 8 z 2007 roku. Pozdrawiam

3. Marek

Marek Użytkownik

Miasto:
    Psary
    Już po zawodach, które trwały długo za długo, bo ostatnie strzelanie odbywało się już po ciemku, a cel był oświetlony wiszącą lampą.
    Padł rekord Polski, kolega wystrzelał w Vetterli 100 punktów, mnie udało się przynieść dyplom za 6 miejsce w Pensylvani.
    Nagrody tak wyglądały, w kolejności: złoty niedźwiadek, srebrny i brązowy, reszta to dyplomy.
    DSC08490.JPG DSC08492.JPG DSC08491.JPG
    byli też zawodnicy w historycznych strojach DSC08461.JPG
    ale pogoda, czyli chłód i deszcz nie zachęcały do takich ekstrawagancji.
    Zawodnicy na zdjęciach zajęci strzelaniem
    DSC08469.JPG DSC08472.JPG DSC08487.JPG DSC08497.JPG
    Broń umyta, tak wygląda Mauser na stanowisku mycia
    DSC08503.JPG DSC08504.JPG
    czyli miska, miseczka , wężyk, lejek i tak razy 5, bo tyle sztuk broni miałem do umycia. Teraz smarowanie, dopieszczanie,
    aby następnym razem nie było niespodzianek. Tym razem miałem szczęście, ani razu nie wymieniałem skałki.
    Być może uda się jeszcze uzupełnić zdjęcia, jak podeślą je koledzy.

4. Marek

Marek Użytkownik

Miasto:
    Psary
    A to tarza finałowa, strzelana przy lampie

upload_2019-10-6_14-47-5.png

Ostatnio edytowane przez moderatora: Październik 7, 2019